گوناگون

مستندات ادعاهای جاسوسی اخیر اسراییل از ایران در روزنامه دو ماه پیش سپاه چه می کند؟!

بنیامین نتانیاهو ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ادعاهایی را در مورد آنچه “مخفی‌کاری هسته ای ایران” می‌نامید مطرح کرد، که می‌گفت بر مبنای اطلاعات جاسوسی و دسترسی به اسناد جدید از داخل ایران هستند.

او از جمله، از طرحی به نام “آماد” برای تولید سلاح هسته ای و شخصی به نام “فخری زاده” به عنوان یکی از دست اندکاران طرح نام برد که البته اسامی آنها سال‌ها پیش هم مطرح شده بود. همزمان، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام های اسرائیلی نوشت که اسناد ادعایی نتانیاهو در ابتدای سال جاری میلادی (اواسط دی) در جریان عملیات موساد در تهران به دست آمده اند.

?تا اینجای داستان را، کم و بیش همه شنیده اند. به طور کلی هم، به نظر می‌رسد اظهارات نخست وزیر اسرائیل درواقع تکرار همان موضوعاتی هستند که پیش از شروع مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ هسته ای در مورد فعالیت های اتمی ایران مطرح شده بودند و حکایت از فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای جدید -پس از برجام- ندارند.

?اما در این میان نکته ای عجیب وجود دارد و آن، مطلبی است که روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، پیش از به اصطلاح افشاگری اخیر نخست وزیر اسرائیل منتشر کرده است. مطلبی که با اشاره به ادعاهای سالیان گذشته آمریکا در مورد اسناد وجود “برنامه‌ای محرمانه به نام آماد” تحت مسئولیت “محسن فخری‌زاده”، “پیش بینی” کرده بود این اسناد به زودی برای فشار بر تهران مورد استناد قرار بگیرند.

?روزنامه جوان، در مطلبی تحت عنوان “آماد اسم رمز اتهام‌افکنی علیه برنامه موشکی ایران” (لینک در انتهای این متن آمده) نوشته بود: “می‌توان حدس زد در دور جدید فشارها هم به این اسناد به عنوان سابقه‌ای از تلاش ایران برای تجهیز موشک‌های بالستیک به کلاهک‌های اتمی استناد شود. ”

?تاریخ انتشار این مطلب، ۲۱ اسفند است؛ یعنی حدود دو ماه بعد از زمان ادعایی انجام عملیات موساد در تهران، و حدود دو ماه قبل از طرح ادعاهای اخیر نخست وزیر اسرائیل.

?با توجه به زمان‌بندی فوق، این سوال مطرح است که آیا مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که تاکید دارند به شدت درمورد پرونده های “جاسوسی” و عملیات “ضدجاسوسی” فعال شده اند، احیانا توضیح مشخصی در مورد مطلب مورخ ۲۱ اسفند روزنامه وابسته به سپاه دارند؟

?البته اینکه یک رسانه سپاه پاسداران هشدار بدهد که امکان دارد در آستانه اعلام تصمیم آمریکا در مورد برجام، دور جدیدی از اتهامات در مورد برنامه هسته ای ایران مطرح شود، قابل فهم است.اما اینکه هشدار روزنامه سپاه، مشخصا شامل همان “ادعاهای جاسوسی” بشود که اسرائیل دو ماه بعد مطرح خواهد کرد -و تا جزئیاتی در حد “آماد” و “فخری زاده” هم پیش برود- کمی عجیب به نظر می رسد.
سحام نیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا