اجتماعی

اعتصاب بازاریان بانه بیستمین روز را هم پشت سر گذاشت

با گذشت ۲۰ روز بازار بانه همچنان بسته و بازاریان این شهر در اعتصاب به سر می‌برند. شهر کاملاً به حالت تعطیل درآمده و اینترنت هم از ۳ روز قبل به این سو قطع شده است…

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶ در جلسه‌ای که در آن زمان با نمایندگان اتاق بازرگانی برگزار کرده بود، اعلام کرد که بر اساس مصوبه هیأت دولت کولبری ممنوع و مرزها هم بسته می‌شوند. دولت مقرر کرده است که کسانی که حداقل سه سال در روستاهای مرزی سکونت دارند، «کارت پیله‌وری» دریافت کنند. آن‌ها می‌توانند در ۱۵ بازارچه مرزی که هنوز ایجاد نشده کالا عرضه کنند. مصوبه هیأت دولت معشیت ۲۰۰ هزار نفر در مناطق شمال‌غرب کشور را به مخاطره انداخته است. بازاریان بانه از ۲۰ روز قبل تاکنون در اعتراض به مصوبه «مصوبه کولبری» در اعتصاب‌اند.

رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی چهارشنبه، ۲۹ فروردین گفته بود که مصوبه دولت مبنی بر «ممنوع شدن کولبری و انسداد مرزها» باعث بیکاری بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار کولبر شده است.

سایت «هەنگاو» چهارشنبه گذشته از استقرار خودروهای نیروهای یگان ویژه در مسیرهای منتهی به بانه خبر داد. این نیروها از شهرهای دیگر به بانه اعزام شده‌اند. علاوه بر این در چند نقطه شهر هم ایست بازرسی دایر شده و مأموران امنیتی آمد و رفت‌ها را زیر نظر گرفته‌اند. در رسانه‌های محلی خبرهای تأیید نشده‌ای از بازداشت دست‌کم ۲۰ تن از بازاریان بانه منتشر شده است.
بنابر گزارش مفصلی از آژانس خبررسانی کُردپا، در حالی بازاریان، کسبه و کولبران شهر بانه بیستمین روز اعتصابات خود را آغاز می‌کنند که روز پنج‌شنبه، سیزدهم اردیبهشت‌ماه، چندین تیم ضدشورش از شهرهای مختلف ایران به شهر مرزی بانه، گسیل شده‌اند.

علی خامنه‌ای، در آستانه نوروز، مانند سال‌های قبل پیامی به مناسبت سال تحویل داد و مثل همیشه اسمی برای سال تعیین کرد: امسال شد «سال کالای ایرانی». این نامگذاری در وضعیتی انجام می‌شود که چرخ تولید در ایران به سختی می‌چرخد، کارگران مدام بیکار می‌شوند یا مجبورند بدون دستمزد کار کنند.
رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر در گفت‌وگویی که پنجشنبه ۱۶ آذر خبرگزاری خانه ملت با او انجام داد گفته بود کولبران و مرزنشینان دیگر نمی‌توانند معاش روزانه خود را تأمین کنند:

«۸ هزار کولبر، ۳۰ هزارکسبه پیرانشهر و همچنین ۷ میلیون بازرگان از جمعیت ۷ استان کشور از طریق مرز تمرچین امرار معاش و ارتزاق می‌کنند و با بسته شدن مرز تأمین معیشت آنها با تهدید مواجه شده است.»

به گزارش زمانه،منصور مرادی، نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که نرخ بیکاری در استان کردستان از ۴۵ درصد هم فراتر رفته است. علی ربیعی، وزیر کار دی سال گذشته به بانه سفر کرد و وعده داد که با راه‌اندازی صنایع تبدیلی و بسته‌بندی مشکل بیکاری در استان کردستان تخفیف پیدا کند. این وعده اما تحقق نیافت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا