گوناگون

بیش از یک‌هزار نفر در اعتراضات خیابانی به پوتین بازداشت شدند


گزارش‌ها حاکی است که در اعتراضات خیابانی روز شنبه ۱۵ اردیبهشت علیه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه بیش از هزار نفر لز معترضان در این کشور بازداشت شده‌اند. انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری روسیه برای کسانی که آن را از بیرون نگاه می‌کردند، انتخابات هیجان‌انگیزی نبود. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، ولادیمیر پوتین، که اکنون ۱۸ سال است قدرت را در دست دارد، به‌راحتی برندهٔ انتخابات شد. بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، رأی ۷۶درصدی او در این انتخابات را، که ۱۳درصد بیشتر از رأی او در انتخابات شش سال پیش بود، یا نشانهٔ محبوبیت ادامه‌دار او در مقام رهبر روسیهٔ نو و در حال احیا می‌دانند، یا محصول نظام انتخاباتی خدشه‌دار روسیه. …
  گزارشها حاکی است که پوتین از سال ۲۰۰۰ تاکنون یا در پست رئیس‌جمهوری یا نخست‌وزیری روسیه بوده و دو ماه قبل در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه دوباره برنده اعلام شد و قرار است تا سال ۲۰۲۴ سکان اداره این کشور را در دست داشته باشد.

وی دو روز دیگر برای چهارمین بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد خواهد کرد و آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان از مردم خواسته بود که در آستانه مراسم سوگند پوتین، دست به اعتراضات سراسری بزنند.

خبرگزاری رویترز از قول سازمان ناظر بر حقوق بشر در روسیه گزارش داده است که بر اساس اطلاعات رسیده به این سازمان، روز شنبه یک‌هزار و ۲۹ نفر بازداشت شدند که ۴۷۵ نفر آنها فقط در شهر مسکو دستگیر شده‌اند.

 

پوتین ۶۵ ساله که در جریان انتخابات حمایت حزب حاکم و تلویزیون دولتی را داشت، با کسب ۷۷ درصد آرای مردم به عنوان برنده انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی شد. حامیانش وی را به خاطر گسترش نفوذ کشور از اوکراین تا سوریه، «افتخار ملی» و «پدر ملت» لقب داده‌اند.

 

تتکین می‌گوید: ”مردم حس می‌کنند که چیزی از پایه و اساس خراب است. تغییر از پایین صورت خواهد گرفت. ما امیدواریم که این تغییر از راه صندوق‌های رأی تحقق یابد. امّا اگر روند نزولی اقتصاد کنونی ادامه یابد، مسئلهٔ قدرت در خیابان‌ها حل خواهد شد.“

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا