بین‌المللی

فرانسوی‌ها برای دومین بار در این هفته علیه مکرون به خیابان آمدند

پس از تظاهرات سراسری روز کارگر در یکم ماه مه، هزاران فرانسوی، یک بار دیگر، امروز شنبه ۵ مه، برای اعتراض به مکرون در پاریس به خیابان آمدند. رئیس‌جمهور فرانسه یک سال است وارد کاخ الیزه شده، اما هیچ‌کس از اصلاحات اجتماعی او راضی نیست: نه کارگران راه‌آهن و نه دانشجویان….
علی‌رغم حضور بیش از ۲۰۰۰ نیروی پلیس، فضای تظاهرات امروز جشن‌گونه و کارناوالی است. و بسیاری به صورت خانوادگی و با کودکان خویش در آن شرکت کرده‌اند.

به بهانه نخستین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و با زبانی کنایی، سازمان‌دهندگان اعتراض امروز آن را «جشن برای مکرون» نامید‌اند.

تظاهرات ۱ ماه مه، با حضور آنارشیست‌های «بلوک سیاه» به درگیری کشیده شد. این بار، با توجه به فضای جشن‌گونه تظاهرات، بسیاری از حاضران امیدوارند که این اتفاق تکرار نشود.

ژان لوک ملانشون، از رقبای مکرون در انتخابات ریاست جمهوری، که در صف اول تظاهرات بود، در گفتگو با خبرنگاران گفت: «ما در کشوری دموکراتیک هستیم. بسیار پرشماریم و کار را به صورت آرام و هنجارمند پیش می‌بریم.»

در صف تظاهرکنندگان، پلاکاردهایی با مضمون «همبستگی با بازداشت‌شدگان ۱ مه» دیده می‌شود. پلیس در جریان تظاهرات روز کارگر، بیش از ۲۰۰ نفر را دستگیر کرد.

«نه به کودتای اجتماعی»، «ما همه ضد-فاشیسم هستیم»، و «نه به رئیس‌جمهور ثروتمندها» از دیگر پوسترها و پلاکاردهایی اند که در میان جمعیت دیده می‌شوند.

در تولوز و بوردو، نیز امروز همزمان تظاهرات‌های کوچکتری برگزار شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا