گوناگون

یک میلیون و ۸۵۰ هزار ایرانی ناقل هپاتیتB و C

شیوع ۴٠ الی ٨٠ درصدی هپاتیت C در بیماران اچ‌‌آی‌وی

رضا ملک‌زاده، رییس هفته سلامت گوارش درباره یک میلیون و ٨۵٠ هزار ایرانی ناقل هپاتیت B و C هشدار داد.

به گزارش مهر، رضا ملک‌زاده با اعلام اینکه هر سال حدود ۵ هزار نفر در کشور بر اثر نارسایی کبدی فوت می‌کنند که ۶۴ درصد این افراد کمتر از ٧٠ سال و ۲۲ درصد کمتر از ۵٠ سال سن دارند، گفت: «از تعداد ۵ هزار و ۱۵۰ فوتی بر اثر سیروز کبدی، هزار و ۶۵٠ نفر به هپاتیت B، هزار و ۱۰۰ نفر به هپاتیت C و باقی، مبتلا به کبد چرب بوده‌اند. در حال حاضر، یک میلیون و ۵٠٠ هزار نفر در کشور ناقل هپاتیت B و ۳۵۰ هزار نفر ناقل هپاتیت C هستند و اگر مبتلایان این بیماری‌های ویروسی، به موقع مراجعه کنند، دچار مرگ زودرس و عوارض این بیماری نمی‌شوند. مشکل این است که اکثر این افراد خبر ندارند که ناقل این ویروس هستند و ما فقط ۱۰ درصد این جمعیت را می‌شناسیم و توانسته‌ایم آنها را درمان کنیم.» به گفته ملک زاده، گروه‌های پرخطر ناقل این ویروس‌ها شامل افراد دارای سابقه اعتیاد تزریقی، افراد با سابقه خانوادگی هپاتیت B یا C، مادران مبتلا به هپاتیت، افراد دارای سابقه زندان و مبتلایان بیماری‌های خونی مثل تالاسمی و هموفیلی، افرادی که خالکوبی یا حجامت می‌کنند و مراجعان دندانپزشکان تجربی هستند.

اما آنچه باید در این هشدارها جدی گرفته شود اینکه سازمان بهداشت جهانی، سال ٢٠٣٠ را به عنوان سال ریشه کنی هپاتیت B و C معرفی کرده اما حسین پوستچی؛ دبیر علمی هفته سلامت گوارش هشدار می‌دهد که هپاتیت C واکسن ندارد و معتادان، بیشترین مبتلایان این نوع هپاتیت را تشکیل می‌دهند؛ ضمن آنکه این افراد معمولا برای شناسایی و مداوا هم مراجعه نمی‌کنند در حالی شروع به موقع درمان هپاتیت C می‌تواند تا ٩٨ درصد موارد، پاسخ مثبت به درمان داشته باشد.

شاهین مرآت؛ عضو کمیته علمی هفته سلامت گوارش هم این هشدار را مطرح می‌کند که «از هر ۳۰۰ نفر، یک نفر هپاتیت C دارد و مشکل جدی در ایران، شیوع ۴٠ تا ٨٠ درصدی هپاتیت C در بیماران HIV است.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا