بین‌المللی

ائتلاف چهار حزب مخالف اردوغان برای شرکت در انتخابات آتی ترکیه

چهار حزب مخالف دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ائتلافی را تشکیل داده‌اند تا در انتخابات پارلمانی آتی این کشور به مصاف حزب حاکم بروند. احزاب ائتلافی برقراری مجدد آزادی بیان ومطبوعات را از اهداف خود اعلام کرده‌اند.

هفت هفته مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی در ترکیه چهار حزب اپوزیسیون این کشور ائتلافی را برای شرکت در انتخابات تشکیل داده‌اند. این احزاب عبارتند از حزب چپ ملی‌گرای “جمهوری‌خواه خلق” (CHP) حزب راست ملی‌گرای “خوب” (IYI)، حزب اسلام‌گرای “سعادت” و حزب محافظه‌کار “دمکراتیک”.

چهار حزب یاد شده اعلام کرده‌اند که هدفشان از ائتلاف با یکدیگر تلاش مشترک برای افزایش حضور اپوزیسیون در پارلمان ترکیه است. این احزاب همچنین می‌خواهند از تمامی ابزار ممکن برای کاهش قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، استفاده کنند.

نمایندگان احزاب اپوزیسیون یاد شده اسناد ضروری در این رابطه را به مقامات مسئول برگزاری انتخابات در ترکیه ارائه کرده‌اند.

بولنت تزجان، سخنگوی حزب جمهوری‌خواه خلق، بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه، به خبرنگاران گفت که ائتلاف چهار حزب اپوزیسیون گامی برای رسیدن به “بزرگترین اجماع ممکن” بوده است.

تزجان گفت که چهار حزب مؤتلف بر سر مهم‌ترین موضوعات به توافق رسیده‌ا‌ند و البته مهم‌ترین موضوع برقراری مجدد و کامل آزادی بیان و مطبوعات است. به گفته تزجان، همچنین استقلال دستگاه قضایی از دولت موضوعی محوری برای احزاب اپوزیسیون است.

اردوغان در ماه مارس گذشته قانون انتخابات ترکیه را تغییر داد و از جمله امکان تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی را فراهم آورد. بدین ترتیب احزاب می‌توانند به طور مشترک سد ده‌ درصدی کسب آرا برای ورود به پارلمان ترکیه را دور بزنند.

مجاز ساختن تشکیل ائتلاف انتخاباتی به خود اردوغان امکان می‌دهد که پس از تشکیل ائتلاف حزب “عدالت و توسعه” با حزب راست افراطی “حرکت ملی” (MHP) کسب اکثریت آرا در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را برای این ائتلاف تضمین کند.

احزاب کوچک‌تر ترکیه از این بخش از اصلاحات قانون انتخاباتی کشورشان استقبال می‌کنند، چون ممکن است از طریق ائتلاف با احزاب دیگر بتوانند به حد نصاب لازم برای کسب کرسی‌های پارلمانی دست پیدا کنند.

اردوغان دو هفته پیش اعلام کرد که انتخابات ترکیه به جای ۳ نوامبر ۲۰۱۹ در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ (۳ تیر ۱۳۹۷) یعنی حدود یک سال و نیم زودتر برگزار خواهد شد. او وضعیت کنونی در سوریه و عراق و تصمیماتی که باید در عرصه سیاست‌های کلان اقتصادی کشور اتخاذ شود را دلیل برگزاری انتخابات زودهنگام ذکر کرد.

انتخابات پارلمانی آتی در ترکیه به معنای آغاز تغییر نظام سیاسی در این کشور است. پس از این انتخابات قرار است قانون اساسی جدید ترکیه در این کشور به اجرا درآید.

پس از این انتخابات حدود اختیارات و قدرت ریاست جمهوری بیشتر خواهد شد. به همین دلیل بسیاری این انتخابات را برای ترکیه رویدادی سرنوشت‌ساز می‌دانند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا