گوناگون

فرجام برجام – تهدیدها آشکارتر شده است

همزمان با روز تصمیم گیری آمریکا در مورد برجام، رئیس جمهور فرانسه نسبت به خطر جنگ هشدار داد، روحانی گفت هر چه موشک و سلاح بخواهیم تولید می کنیم و نتانیاهو اعلام کرد، جنگ حالا باشد بهتر است! …

در حالی که کشورهای اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان با تشکیل کارگروهی مشترک با آمریکا، سرگرم مذاکره برای اضافه کردن الحاقیه‌ای به برجام درباره برنامه توسعه موشک‌های بالستیک ایران و دائمی کردن برخی از محدودیت‌های هسته‌ای ایران، به منظور جلوگیری از خروج آمریکا از برجام هستند، حسن روحانی در سبزوار به تهدید آشکار پرداخت و گفت جمهوری اسلامی هر چقدر سلاح و موشک بخواهد تولید و انبار می کند و این موضوع به کسی ربطی ندارد. روحانی تأکید کرد: “ما راجع به قدرت و بنیه دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهیم کرد.”

در همین حال امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در گفتگویی که با مجله ی آلمانی اشپیگل انجام داده و دیروز منتشر شده است، نسبت به خطر وقوع جنگ با ایران در صورت خروج آمریکا از برجام هشدار داده است. او گفته است: در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، این امر می‌تواند جرقه یک جنگ بیانجامد.

با نزدیک شدن به روز دوازدهم ماه مه که قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تصمیم خود را درباره برجام اعلام کند، تلاش کشورهای مختلف درگیر در این پرونده تشدید می‌شود. کشورهای اروپایی می کوشند با دادن امتیازاتی به آمریکا – از جمله موافقت با تحریم های جدید موشکی، «اصل برجام» را حفظ کنند. در تهران اما زبان تهدید بلندتر شده است.

شامگاه شنبه دونالد ترامپ و ترزا می، رهبران آمریکا و بریتانیا در یک تماس تلفنی درباره ایران گفتگو کردند. همچنین قرار است که بوریس جانسون به همین منظور به واشینگتن سفر و با ترامپ دیدار کند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز که از مخالفان برجام است هفته آینده به مسکو سفر خواهد کرد و درباره توافق هسته ای ایران با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مذاکره می‌کند.

نتانیاهو: جنگ امروز باشد، بهتر است.
نخست وزیر اسرائیل همچنان به اظهارات تهدیدکننده و تحریک کننده ی خود ادامه می دهد. او در آخرین اظهارات خود گفت: کشورش “خواهان رویارویی” با ایران نیست، اما در صورت لزوم چنین تقابلی “بهتر است همین حالا باشد تا در آینده”. نتانیاهو همچنین هشدار داد که اسرائیل “مصمم” به متوقف کردن “تعرض ایران” است.
نتانیاهو روز یکشنبه (۶ مه/ ۱۶ اردیبهشت) در ابتدای نشست کابینه دولت‌اش، ضمن متهم کردن ایران به ارسال سلاح‌های پیشرفته به سوریه به قصد حمله به اسرائیل، گفت: در متوقف کردن “تعرض ایران” علیه اسرائیل در سوریه “مصمم” است. نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ما خواهان گسترش تنش نیستیم، اما برای هر سناریویی آماده‌ایم».
در ایران، حسن روحانی این حرف ها را تکرار کرد. او گفت حکومت ایران برای هر تصمیم ترامپ برنامه دارد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا