گوناگون

اخبار ضد و نقیض درباره رفع حصر« زهرا رهنورد» بار دیگر به ابهامات درباره موضوع محصوران دامن زد

دختران رهنورد در این باره گفتند همانطور که حکمی برای شروع حصر، ٨ سال ادامه غیر قانونی آن با آن‌ همه سختی و ممنوعیت و محرومیت به مادرمان داده نشده مصوبه یا حکمی تا این لحظه برای پایان آن هم داده نشده و به محض چنین اتفاقی ضمن استقبال از آن ما به سرعت آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد….

شایعه رفع حصر به فاصله کوتاهی پس از ناآرامی‌ها و اعتراضات دی‌ماه بر سر زبان‌ها افتاد.درباره روند پردازش به این موضوع و نظرهای موافق و مخالف، زیاد گفته و نوشته شده است. آنچه بیش از پیش درباره نیروهای سیاسی و در خصوص حصر نمود دارد، هم‌رایی بسیاری از اصولگرایان است که معتقدند حصر دیگر موضوعیتی ندارد و بهتر است که هرچه زودتر برداشته شود.
نخست قرار بود که این موضوع پیش از نوروز به سرانجامی نکو برسد و سپس به میلاد امام زمان(عج) احاله داده شد. صبح دیروز بود که اسماعیل دوستی در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها خبر از برداشته شدن حصر زهرا رهنورد، نزدیک به دو هفته پیش داده بود. و شماری دیگر نیز از جمله علی مطهری گفته‌اند که خانم رهنورد رفع حصر را به دلیل حضور در کنار مهندس موسوی نپذیرفته است.
با این که صاحب‌نظران و خیرخواهان ماه‌ها و سال‌هاست رفع حصر را یکی از مکانیزم‌های وفاق و آشتی ملی می‌نامند اما هنوز این اتفاق خجسته روی نداده است. تا جایی که محمدرضا تابش چندی پیش خبر از این داده بود که رهبر انقلاب موضوع حصر را با رویکرد حل شدن به شورای عالی امنیت ملی سپرده‌اند و سید محمد خاتمی نیز در سخنانی از دولت و تلویحا از شخص روحانی خواسته بود تا پیگیر موضوع شوند و بروند حصر را بردارند.
اما با وجود تصمیم‌گیری نهایی در سطح کلان کشور، بازهم این موضوع به تعویق می‌افتد و شاید بهتر باشد نیروهای دلسوز یا به ظاهر دلسوز دست از اظهارنظرهای احساسی و نا آگاهانه بردارند تا فضا برای به وقوع پیوستن این رخداد مهم سیر طبیعی خود را طی کند. احتمالا مخالفان برداشته شدن حصر بدشان نمی‌آید تا با ایجاد التهاب در این روزها و سوار شدن بر اظهارات نا آگاهانه، این خواسته ملی را به تاخیر اندازند. اگر موضوع رفع حصر جدی و بلامانع است بهتر است که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی، هرچه سریعتر آن را اعلام کند تا جامعه رو به شایعه‌سازی و اظهارنظرهای نادرست سوق پیدا نکند.
دختران رهنورد در این باره گفتند همانطور که حکمی برای شروع حصر، ٨ سال ادامه غیر قانونی آن با آن‌ همه سختی و ممنوعیت و محرومیت به مادرمان داده نشده مصوبه یا حکمی تا این لحظه برای پایان آن هم داده نشده و به محض چنین اتفاقی ضمن استقبال از آن ما به سرعت آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.
دختران رهنورد درباره اظهارات اسماعیل دوستی که گفته بود خانم رهنورد رفع حصر شده‌اند و بدون محافظ تردد می‌کنند می‌گویند تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است.
رسانه‌ها به نقل از اسماعیل دوستی نوشته‌اند: با توجه به اینکه مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بیرون آمده‌اند، رفت‌وآمد ایشان عادی شده و می‌توانند بروند و بیایند!. پیش از این حسین کروبی درباره ملاقات‌های دوستی با کروبی اعلام کرده بود فرد ملاقات کننده را مقامات امنیتی انتخاب کرده‌اند و نه آقای کروبی.
همچنین یکی از نمایندگان مجلس گفته است بیش از دو ماه است که حکم رفع حصر به خانم رهنورد ابلاغ شده است.
دختران رهنورد و مهندس موسوی همچنین با تایید برخی گشایش‌ها گفتند: همانطور که قبلا هم اعلام کرده بودیم آنچه که به طور عملی رخ داده است گشایش‌هایی در تماس و رفت‌وآمد خانواده با پدر و مادرمان است و هرگونه گشایش عملی و واقعی دیگر را نیز به اطلاع مردم خواهیم رساند. طبعا آزادی و رفع حصر به معنای اختیار در دیدارها و ملاقات با افراد دلخواه و از سرگیری فعالیت‌های مطلوب شخصی و اجتماعی است که از این موضوع منع شده‌اند. آزادی یعنی یک مقام رسمی با مسئولیت تعریف شده آن را اعلام کند و مسئولیت محافظت به افراد امین سپرده شود. که تهدید به خطرهای محتمل مبنی بر آزار و حمله خیابان در پشت دیوار حصر نکنند. یعنی در خروجی خانه قفل نباشد، که هست، یعنی قسمتی از خانه شخصی در دست ماموران نباشد که هست.
دختران رهنورد با بیان اینکه پیش از این هم این قبیل شایعات مطرح شده بود تاکید کردند که به جای اقدامات قطره چکانی یا سخنان شعاری درباره رفع حصر انتظار دارند که به حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خاتمه داده شود.
پیش از این و در بهمن ماه ۹۶ نیز که خانم رهنورد برای ملاقات با مادر محتضر خود به منزل ایشان برده شدند شایعه رفع حصر وی پخش شده بود که خانم رهنورد تاکید کرده بود نمی داند که این‌همه شایعه‌سازی با چه هدفی صورت گرفته است.
زهرا رهنورد آزاد نیست!
ما از هر گونه گشایشی استقبال می کنیم اما نه حکمی برای آزادی داده شده و نه در این دو ماه ادعایی هیچ تردد آزادانه ای رخ داده است.
در همین حال حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی نیز که بیشتر گلایه‌هایی در مورد حصر و موانع آن از حسن روحانی و شورای‌عالی امنیت ملی داشت در گفت‌وگو با سایت رویداد۲۴ به آنچه در این روزها در مورد حصر پدرش گذشته، پرداخته است.
موافقت با اقامت شبانه فرزندان میرحسین و کروبی
فرزند حجت‌الاسلام کروبی از دیدار ۴ روز پیش اسماعیل دوستی با پدرش خبر داد.
حسین کروبی با اشاره به دیدار ۴ روز پیش اسماعیل دوستی با حجت‌الاسلام مهدی کروبی عنوان کرد:  این دیدار ۵ شنبه انجام شد و آقای دوستی مدت‌ها دنبال این دیدار بودند و بعد از موافقت مسئولان ذیربط این اقدام  انجام شد.
او افزود: در این دیدار موضوع خاصی درباره رفع حصر هم مطرح نشده است. اما شنیده‌ها حاکی از آن است که مسئولان به صورت جدی دنبال رفع حصر هستند.
فرزند حجت‌الاسلام کروبی با بیان اینکه حال پدرش بسیار خوب است، گفت: دیدارهای ما با پدر به صورت مستمر برقرار است.
وی با اشاره به وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم گفت: شنیدم که خواهران و اخوی آقای موسوی هم اخیرا می‌توانند به دیدار محصوران بروند فرزندانشان هم می‌توانند شب نزد پدر و مادر خود بمانند که البته این مساله در مورد فرزندان آقای کروبی هم صادق است.
احتمالات درباره رفع حصر زهرا رهنورد
در حالی که یک عضوکمیته رفع حصر، خبر رفع حصر زهرا رهنورد را تایید کرده و می‌گوید که «خانم رهنورد می تواند رفت و آمد داشته باشد»، جانشین دبیرکل حزب اعتماد ملی می‌گوید که از اسماعیل دوستی پیگیر انتشار خبر رفع حصر زهرا رهنورد خواهم شد.
حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با خبر منتشر شده مبنی بر رفع حصر زهرا رهنورد طی دو ماه گذشته که امروز در رسانه ها منتشر شد، گفت: خبر مستقیمی در مورد موضوع رفع حصر ندارم. فکر می‌کنم آقای دوستی از این موضوع مطلع باشند، با ایشان تماس می‌گیرم و می‌پرسم  نقل و قول‌شان از کجاست.
وی در پاسخ به این پرسش که می‌گویند این خبر دو ماه است منتشر شده، آیا شما در این دو ماه هم خبری مبنی بر رفع حصر زهرا رهنورد شنیده‌اید یا خیر؟ پاسخ داد: خیر،‌ در این دو ماه هم چنین خبری نشنیده بودم.
این در حالی است که طی روز گذشته اخباری به نقل از  اسماعیل دوستی مبنی بر این‌که مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بیرون آمده‌اند،  منتشر شده است. هم‌چنین قاسم میرزایی نیکو گفته است: حکم رفع حصر خانم رهنورد را شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است و ابلاغ این حکم به ایشان صحت دارد.
سیاست کلی که پیش از این از سوی مسئولان در این زمینه اعلام شده بود، حکایت از این دارد که گشایش تدریجی متناسب با همکاری و تعامل محصورین در حال اجراست.
همچنین بر اساس تذکرات داده شده، هرگونه ابلاغ حکمی از سوی مراجع ذی‌ربط در این زمینه، اعلام خواهد شد.
از سوی دیگر الیاس حضرتی عضوکمیته رفع حصر  با تایید رفع حصر زهرا رهنورد، گفت که خانم رهنورد می تواند رفت و آمد داشته باشد.
وی اظهار کرد: خانم رهنورد می‌تواند هر زمان که بخواهد از خانه بیرون رود و به صورت عادی رفت و آمد داشته باشد . مثل خانم کروبی که برای رفت و آمد به خانه مشکلی ندارد.
وی درباره وضعیت رفع حصر میرحسین موسوی نیز گفت: حصر آقای موسوی همچون گذشته است البته فامیل ایشان می‌توانند به خانه ایشان رفت و آمد داشته باشند.
این عضو فراکسیون امید درباره رفع حصر کروبی گفت: آقای کروبی نیز همچون گذشته می توانند با خویشاوندان و فامیل خود دیدار کنند و آن‌ها به منزل‌شان بروند. از حزب اعتماد ملی نیز تنها آقای اسماعیل دوستی آن هم به صورت موردی به خانه‌شان می‌روند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که حصر به صورت کامل رفع شود و گفت: بنده پیگیر این موضوع هستم.

همدلی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا