بین‌المللی

حزب‌الله لبنان در انتخابات مجلس این کشور پیروز شد

جنبش شیعی حزب‌الله، یکی از متحدان عمده جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه، تسلط خود را بر عرصه سیاسی لبنان به اثبات رساند و در انتخابات مجلس به همراه متحدانش بیش از نیمی از کرسی ها را بدست آورد. بالعکس، حزب “المستقبل” به ریاست سعد حریری یک سوم از تعداد کرسی هایی را که در مجلس پیشین در اختیار داشت از دست داد.

مردم لبنان پس از گذشت تقریباً یک دهه، یکشنبه ۶ می/ ۱۶ اردیبهشت در انتخابات مجلس لبنان شرکت جستند. با وجود این، میزان مشارکت مردم در این دور از رﺃی‌گیری اندک بود و تنها حدود ۴۹ درصد از واجدین شرایط رﺃی دادند.

یکی دیگر از مشخصه‌های رﺃی‌گیری امسال ظهور جنبشی برخاسته از جامعه مدنی است که مخالف احزابی است که در حال حاضر بر مسند قدرت تکیه زده‌اند. به نظر می‌آید که این جنبش ۲ کرسی از ۱۲۸ کرسی مجلس را به دست آورد.

سعد حریری در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که حزب المستقبل که وی رهبری آن را بر عهده دارد، ۲۱ کرسی از مجلس را به دست آورده است. حزب المستقبل در مجلس پیشین ۳۳ کرسی در اختیار داشت.

حسن نصرالله، رهبر جنبش حزب الله لبنان، کمی پس از سخنرانی رقیب بزرگ خود، سعد حریری، طی نطقی که از تلویزیون پخش می شد، از پیروزی حزب الله به عنوان پیروزی بزرگ اخلاقی و سیاسی یاد کرد. با وجود این، وی تعداد دقیق کرسی های کسب شده توسط حزب الله و متحدانش را قید نکرد.

تقسیم قدرت میان گروه‌های مختلف دینی در لبنان، مانع از تفوق تنها یک حزب یا یک گروه دینی واحد در مجلس می‌شود.

بر اساس ارزیابی، حزب شیعی حزب‌الله که در نخستین ساعات آغاز شمارش آراﺀ انجام گرفت، نامزدهای این حزب تقریباً در تمام حوزه‌ها پیروز شده‌اند. در اینصورت حزب‌الله به یُمن ائتلافش با گروه‌های مختلف، با سهولت بیشتری رﺃی موافق اکثریت مجلس را برای تصویب مسائل پراهمیتی چون تداوم عدم خلع سلاحِ این حزب کسب خواهد کرد.

همچنین بر اساس نخستین گزارش‌ها از شمارش آراﺀ، در این دور از رﺃی گیری چهره سیاسی اصلی در اردوی رقیب حزب‌الله، سعد حریری نخست وزیر سنی‌مذهب لبنان و حزب سیاسی او “المستقبل” که مورد حمایت عربستان سعودی است، کرسی‌های زیادی را در مجلس ازدست داده‌اند. به نظر یک تحلیلگر سیاسی به نام المفتی، با اینهمه سعد حریری در مقام خود ابقا خواهد شد.

از سوی دیگر، احتمال دارد که در ترکیب‌بندی جدید مجلس آینده، حزب مسیحی به ریاست میشل عون بتواند نقش میانجی و داور را بازی کند. بنا به پیش‌بینی یک تحلیلگر سیاسی به نام عماد سلامِی، در میان رقبای حزب‌الله در مجلس، بزرگترین بازیگر، حزبِ رئیس جمهوری لبنان میشل عون خواهد بود. به علاوه ائتلاف مهم و بزرگی در میان گروه‌های رقیب حزب‌الله انجام نشده است و این حزب از این اوضاع سود خواهد برد.

با گزارش نخستین نتایج شمارش آراﺀ در لبنان، وزیر آموزش و پرورش اسرائیل و رهبر حزب راستگرای افراطی “خانه یهود” نفتالی بِنِّت، در حساب توئیتر خود نوشت: لبنان برابر با حزب‌الله گردید. دولت اسرائیل از این پس تفاوتی میان لبنان و حزب‌الله قائل نخواهد شد و دولت لبنان را ﻣﺳﺅول هر گونه عملی که از خاک این کشور علیه آن انجام گیرد خواهد دانست.
رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا