گوناگون

ترامپ تصمیم خود درباره برجام را سه شنبه اعلام می کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت تصمیم خود در خصوص توافق هسته ای با ایران را فردا (سه شنبه) ساعت ۱۴ (۲۲:۳۰ به وقت تهران) از محل کاخ سفید اعلام خواهد کرد …

به گزارش ایرنا، پیش از این انتظار می رفت که وی تصمیم خود در این رابطه را شنبه (۲۲ اردیبهشت) همزمان با پایان رسیدن مهلت ۱۲۰ روزه برای تعلیق دوباره تحریم های ثانویه علیه ایران اعلام عمومی کند.
توافق ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵ شامل روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد، درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است و تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود.
بر اساس برجام، طرف های این توافق از جمله آمریکا پذیرفته اند تا با لغو تحریم ها، گام های عملی برای بهره مندی ایران از منافع اقتصادی و تجارت با جهان بردارند و در مقابل، ایران هم محدودیت هایی را بر برنامه هسته ای خود اعمال کند.
دولت آمریکا بر اساس قوانین داخلی این کشور موظف است که در بازه های زمانی چند ماهه، پایبندی ایران به برجام را به کنگره این کشور گزارش داده و اگر تداوم تعلیق تحریم های ثانویه ایران را ضد منافع امنیت ملی آمریکا می داند، مستندات خود را ارائه دهد .
ترامپ در اکتبر ۲۰۱۷ مدعی عدم پایبندی ایران به برجام شد. کنگره این کشور پس از آن ۶۰ روز فرصت داشت تا درخصوص بازگشت تحریم های ایران تصمیم گیری کند، اما واکنشی نشان نداد و توپ را به زمین ترامپ بازگرداند.
رئیس جمهوری آمریکا در نهایت ناچار شد تا در ماه ژانویه بار دیگر تمدید تعلیق تحریم های ایران را امضا کند. وی در آن زمان گفت که در صورت عدم ایجاد تغییراتی در برجام، دیگر تحریم ها را تعلیق نخواهد کرد.
بنا بود که ترامپ در موعد ۱۲۰ روزه بعدی یعنی ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) تصمیم خود درخصوص برجام را اعلام کند اما در اقدامی ناگهانی، آن را به فردا (سه شنبه هشت مه) موکول کرد.
دیگر مقام های آمریکایی اما در این رابطه سکوت اختیار کرده اند. یکی از این افراد سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید است که در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود از اظهار نظر در این رابطه خودداری و تمامی مسائل مربوط به این توافق را به اعلام رئیس جمهوری منوط کرد.
از آنجایی که آمریکا تنها طرف برجام بین نیست، احتمال خروج دولت این کشور از این توافق بین المللی که پشتوانه شورای امنیت را دارد، واکنش های مختلفی را به دنبال داشته است.
فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مسئولیت کمیسیون مشترک برجام را هم بر عهده دارد، بر حفظ این توافق تاکید کرده و بارها در جمع خبرنگاران گفته است که برجام نه یک توافق دو جانبه، بلکه توافقی بین المللی تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
سایر طرف های برجام همچون فرانسه، چین، روسیه، انگلیس و آلمان هم به تناسب زمانی و موقعیت های مختلف بر حفظ برجام تاکید کرده اند.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس از جمله مقام های ارشد اروپایی هستند که در هفته های گذشته به آمریکا سفر و با ترامپ درخصوص برجام گفت و گو و رایزنی کرده اند. آن ها در عین حال موافقت کردند که با حفظ برجام، موارد تازه ای از تحریم های موشکی در مورد جمهوری اسلامی اعمال شود.

جمهوری اسلامی همواره هشدار داده که این توافق قابل مذاکره نیست و مقام های اروپایی باید آمریکا را برای عمل به تعهدات خود تشویق کرده یا تحت فشار قرار دهند.
حسن روحانی در آخرین اظهار نظر خود درباره برجام که در سفر به خراسان انجام شد، تاکید کرد که ایران هر قدر سلاح و موشک بخواهد تولید و انبار خواهد کرد و در این زمینه به کسی پاسخگو نخواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا