اخبار

بررسی رسانه‌های آمریکا, رمزگشایی از راهبرد رسانه‌ای نئوکان‌ها برای لغو برجام

برای ترغیب ترامپ به پاره کردن برجام، آن‌ها تصویر بسیار نامطلوبی از اقتصاد ایران به مخاطبان غربی ارائه می‌کنند. طبق روایت آنها، اقتصاد ایران در آستانه فروپاشی است و اگر ترامپ از برجام خارج شود، اقتصاد ایران به بن بست می‌رسد.

مخالفان برجام در غرب، برای تضعیف و به شکست کشاندن این توافق، تلاش رسانه‌ای گسترده‌ای انجام می‌دهند.

همزمان با نزدیک شدن پایان ضرب الاجل “اصلاح” برجام، مخالفان و موافقان این توافق در غرب، به طور گسترده، گزارش‌هایی درباره توافق هسته‌ای منتشر می‌کنند.

اگر چه اغلب رسانه‌ها و تحلیلگران معتقدند که ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد، اما او اصرار می‌کند که هنوز درباره توافق هسته‌ای تصمیمی نگرفته است. در نتیجه، بین موافقان و مخالفان این امیدواری بوجود آمده که آن‌ها می‌توانند بر تصمیم ترامپ تاثیر بگذارند.

در همین راستا، بین دو گروه مزبور در رسانه‌های متنفذ مسابقه‌ای برای تاثیرگذاری بر دیدگاه ترامپ در خصوص برجام آغاز شده است.

مخالفان برجام در آمریکا، که اغلب به محافل نئوکان‌ها وابسته‌اند، در روز‌های اخیر، برای تاثیرگذاری بر تصمیم برجامی ترامپ به طور گسترده در رسانه‌های برجسته بین المللی علیه توافق هسته‌ای مطالبی منتشر می‌کنند. بررسی دقیق این مطالب نشان می‌دهد که آن‌ها برای از بین بردن برجام، چند نکته را برجسته می‌کنند.

نخست آنکه، برای ترغیب ترامپ به پاره کردن برجام، آن‌ها تصویر بسیار نامطلوبی از اقتصاد ایران به مخاطبان غربی ارائه می‌کنند. طبق روایت آنها، اقتصاد ایران در آستانه فروپاشی است و اگر ترامپ از برجام خارج شود، اقتصاد ایران به بن بست می‌رسد.

در پی ناآرامی‌های دی‌ماه ایران، طرح این روایت از سوی رسانه‌ها و تحلیلگران محافظه‌کار آمریکایی به شدت دنبال شد و پس از گران شدن نرخ ارز در ایران، شدت بیشتری گرفت.

محافظه‌کاران و در رأس آن‌ها اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها (FDD) و نیز رسانه‌های اسرائیلی، ابراز امیدواری می‌کنند که چالش‌های اقتصادی کنونی به تغییرات گسترده درونی در ایران منجر شود.

اخیرا، ریچارد گولدبرگ، مشهور به معمار تحریم‌های ایران، طی یادداشت مشترکی با یکی از کارشناسان اندیشکده FDD در مجله فارین‌پالیسی، حوادث اخیر ایران، یعنی اعتراضات اقتصادی، را “تاریخی” توصیف کرد و از آمریکا خواست برای تسریع براندازی نظام ایران، این کشور را تحریم کند.

گولدبرگ ضمن تشریح چالش‌های ارزی و اعتراضات اقتصادی در ایران نوشت: “یک ائتلاف ضد نظام متشکل از فقیر و غنی، ممکن است برای پایان دادن به حکرانی دینی در ایران کلیدی باشد. دولت ترامپ باید به طور تهاجمی سیاست‌هایی را دنبال کند، که شکاف بین دولت ایران و مردمش را بیشتر کند… . یک راه برای تشدید سریع بحران ارزی رژیم (ایران)، بازگرداندن تحریم‌های مصوب کنگره علیه بانک مرکزی است”.

با افزایش زمزمه‌ها درباره خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران، افرادی مانند مارک دوبوویتز، رئیس اندیشکده FDD، ریچارد گولدبرگ، مشاور این اندیشکده، چندین یادداشت در چندین رسانه منتشر کرده و خواستار تحریم بانک مرکزی ایران شدند.

علاوه بر درخواست‌های مستقیم برای تحریم ایران به دلایل خارجی مانند حمایت از حزب الله و نظام سوریه، رسانه‌های مخالف برجام با هدف نشان دادن زمینه وجود نارضایتی در درون ایران، بر “اعتراضات” و “اعتصابات” در این کشور تمرکز می‌کنند.

قبل از تصمیم‌گیری ترامپ درباره برجام، روزنامه وال‌ستریت‌ژورنال، مطلبی با عنوان “اعتصابات کارگری و اعتراضات کارکنان در سرتاسر ایران فوران می‌کند”، منتشرد کرد.

در چنین گزارش‌هایی، اعتراضات صرفا علیه کارفرمایان نیست بلکه علیه دولت است. همین روزنامه نوشت: ” کارکنان نه تنها علیه کارفرمایان، بلکه به دلیل تورم، حقوق‌های پرداخت نشده و وعده‌های ناکام توافق هسته‌ای، علیه دولت شده‌اند”. در ادامه گزارش به اعتصابات و اعتراضات ادعایی در چند استان ایران اشاره و ادعا می‌شود که اگر ترامپ در هفته آینده از توافق خارج شود، اوضاع بدتر خواهد شد.

دوم: منتقدان برجام، برای ناکارآمد نشان دادن این توافق، “معایب” آن را برمی‌شمرند. اخیرا، روئل مارک گرخت، کارشناس ارشد اندیشکده FDD، چند یادداشت در شرح معایب ادعایی برجام در نشریه آتلانتیک منتشر کرده است.

گرخت در این یادداشت‌ها ابتدا چندین نقص برای توافق هسته‌ای نام می‌برد و در نهایت آمریکا را به خروج از این توافق ترغیب می‌کند.

وی از تغییر رژیم ایران حمایت کرده و نه تنها به براندازی در ایران امیدوار است بلکه خواهان تسریع آن از طریق تحریم‌های بیشتر و مقابله با ایران در منطقه شده است.

این منتقد سرسخت برجام، مدعی شده که “تغییر” در ایران نزدیک شده و بنابراین آمریکا نیازی به انجام توافق هسته‌ای با نظام کنونی ایران ندارد. این کارشناس در استدلال‌هایش به ناآرامی‌ها و برخی از اعتراضات ایران استناد می‌کند.

یکی از نقص‌هایی که گرخت برای برجام قائل می‌شود، این است که توافق هسته‌ای مانع مقابله آمریکا با حضور ایران در منطقه می‌شود. به ادعای این کارشناس، برجام برای ایران ارز می‌آورد و این پول‌ها به گسترش حضور منطقه‌ای ایران کمک می‌کند. در نتیجه، گرخت، بدون اشاره به ماهیت صرفا هسته‌ای برجام، پیشنهاد می‌کند که برای مقابله با ایران در منطقه باید بواسطه تحریم‌های اقتصادی به ایران ضربه زد.

به هر حال، مخالفان برجام، از یک طرف سعی می‌کنند برجام را یک توافق ضعیف نشان دهند و از طرف دیگر، تصویری از ایران عرضه می‌کنند که مفاد آن بیانگر آن است که ایران، بخصوص از لحاظ اقتصادی، در موضع ضعیفی قرار دارد. در نتیجه ممکن است در برابر فشار‌های اقتصادی بیشتر آمریکا دوام نیاورد.
فرارو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا