گوناگون

قیمت دلار پرکشید

صدای دلار ٧۴٠٠ تومانى می آید!……

به گزارش خبرآنلاین، علیرضا سلیمی نماینده محلات امروز گفت: قیمت دلار پرکشیده است و هیچ کسی نمی خواهد در این رابطه پاسخ بدهد.

به اعتقاد کارشناسان اصلی‌ترین عاملی که در ماه‌های گذشته باعث افزایش قیمت دلار شده است؛ ترس مردم و سرمایه گذاران نسبت به خروج آمریکا از برجام و افزایش قیمت‌ها است. قیمت دلار سال گذشته (۹۶) و بعد از تعطیلات نوروز در بازار تهران بین ۳۶۵۰ تا ۳۷۰۰ تومان خریده و فروش می‌شد، قیمتی که حالا در بازار‌های زیر زمینی حتی تا ۷ هزار تومان هم رسیده و دولت آن را روی عدد ۴۲۰۰ تومان تک نرخی کرده است.

بعد از مدت کوتاهى که بازار ارز با سیاست بانک مرکزى و دولت آرام گرفته بود این روزها مجددا دلار هیجانى شده تا جایى که دیگر زمزمه دلار ٧۴٠٠ تومانى در میدان فردوسى شنیده مى‌شود.

به نوشته اقتصاد آنلاین، این روزها بازار فردوسى تا منوچهرى خالى از جمعیت شده و همه در خرید دلار سردرگم شده‌اند حتى مردم در بانک‌هاى اعلام شده نیز دلار پیدا نمى‌کنند.

در بازار آزاد نرخ دلار بین ۶٧٠٠ تا ٧۴٠٠ تومان براى خرید متغیر است اما دلالان نیز از فروش دلار ممانعت مى‌کنند.

روزنامه شرق: رانت‌جویان با وجود ابلاغیه‌ها و هشدارها، کماکان در کوچه‌پس‌کوچه‌های فردوسی فعال‌اند و اسکناس‌های دلاری را خریدوفروش می‌کنند.

دیروز هم‌زمان با برخورد پلیسی در بازار ارز، بانک مرکزی شروع به تزریق دلار به صرافی‌های عامل کرد. این دلار‌ها به همراه دستگیری تعدادی از سوداگران ارز توانست قیمت دلار را که به هفت هزارو ۳۰۰ تومان هم رسانده بود به شش هزارو ۴۰۰ تا شش هزارو ۷۰۰ تومان باز گرداند.

یکی از صراف‌ها می‌گوید دیروز اینجا غوغایی بود. قیمت دلار به هفت هزارو ۳۰۰ تومان رسید و بازار خریدوفروش خیلی داغ شده بود. اما با ورود دولت قیمت پایین آمد. از یک طرف پلیس ورود کرد و تعدادی از دلال‌ها را بازداشت و متفرق کرد و از طرف دیگر هم بانک مرکزی میزانی ارز به بازار تزریق کرد. از کنار دلال‌های خیابان فردوسی که می‌گذری دیگر مثل قبل صدایت نمی‌کنند، اما با خیره‌شدن به رهگذران دنبال مشتری هستند. یکی از آن‌ها می‌گوید هم دلار می‌خرم ازت و هم می‌فروشم، اما قیمتش بستگی داره به اینکه چند تا دلار داری. هرچقدر بیشتر قیمت هم بیشتر. دلار را شش هزارو ۴۰۰ می‌خرد و شش هزارو ۷۰۰ می‌فروشد. می‌گوید الان نرخ همین است. چند دلال دیگر هم همین نرخ را تأیید می‌کنند. این‌طور که خودشان می‌گویند در روز‌های اخیر هر کدامشان حداقل یک بار بازداشت شده‌اند. شانس بیاورند ارزی همراه نداشته باشند، همان روز آزاد می‌شوند، اما اگر ارز همراهشان باشد، به‌ازای هر میزانی که همراه دارند، سه برابر جریمه می‌شوند؛ یعنی به‌جز هر یک دلاری که همراه دارند، سه دلار هم باید جریمه پرداخت کنند. وضعیت جرایم برای صرافی‌ها جدی‌تر است؛ آن‌ها در صورت تخلف و خریدوفروش ارز به تشخیص دستگاه قضائی هم مغازه‌شان ممکن است پلمب شود و هم جواز کسبشان منحل شود.

دلار ۷ هزار تومانی برای قاچاقچی‌ها است!

یک فعال اقتصادی گفت: قاچاق‌چی‌ها و کسانی که می‌خواهند دارایی‌های خود یا پول‌های کثیف را منتقل کنند، آنها از گرانی دلار ناراحت هستند چون باید ارز گران تهیه کنند.

دلار ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: دلار ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد و واردکنندگان نمی‌توانند ارز با چنین نرخی تهیه کنند.

به گزارش فارس، اسدالله عسگراولادی گفت: واردکنندگان برای تامین ارز گرفتارند و مشکلات زیادی دارند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد، گفت: ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان فقط به برخی واردکنندگان تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مسائل و مشکلات مربوط به ارز را از من نپرسید، گفت: بانک مرکزی باید پاسخگو باشد. هر روز می‌گویند فردا مشکلات حل می‌شود، اما هنوز مشکلات ارزی حل نشده است.

دلار ۴۲۰۰ تومانی من درآوردی است

توکلی با نقل قول از یک اقتصاددان معروف که گفته است هیچ وسیله‌ای بهتر از بی‌اعتبار کردن پول رایج یک جامعه برای تخریب پایه‌های اساسی آن کشور نیست، گفت: الان می‌گویند که افزایش قیمت دلار صادرات را افزایش می‌دهد در حالی که باید گفت ۸۶ درصد واردات ما مربوط به کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات ضروری است بنابر این اگر دلار گران شود کالای مصرفی ما گران نمی‌شود بلکه کالاهای اساسی و ماشین‌آلات سیر صعودی پیدا می‌کند و باعث ضربه خوردن تولید می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است که مطابقت آنچنانی با اصول و فرمول‌های اقتصادی ندارد و این نرخ اشتباه است و به طور کلی باید گفت که تعیین نرخ ارز کار بسیار پیچیده‌ای است.

به گزارش تسنیم، در میزگرد بررسی علل و عوامل نوسانات ارزی که با عنوان ریاست دلار توسط محفل پاتوق رسانه‌های انقلاب اسلامی برگزار شد احمد توکلی اقتصاددان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ارائه دیدگاه‌های خود در این باره پرداخت.

وی با مطرح کردن سوالی مبنی بر اینکه چرا آمریکا باید برای سلطه دلار خود حساس باشد گفت: من اگر بخواهم مسئله را به طور مثال برای شما بگویم باید بگویم که مثلا اگر ریال ایران در منطقه رایج باشد بنابر این هر کشوری مثل ترکیه، افغانستان و… بخواهند ریال را به دست بیاورند مجبور هستند که کالا به ایران بفرستند و صادر کنند و در عوض آن بتواند ریال به دست بیاورند. بنابر این همین داستان دقیقا برای دلار آمریکا برقرار است به گونه‌ای که الان آمریکا دارد به طور طمع‌وار با چاپ دلار و دستیابی به کالای سایر کشورها منفعت‌طلبی می‌کند و طبعا در این شرایط حاضر نیست که سلطه دلارش شکسته شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با نقل قول از یک اقتصاددان معروف که گفته است هیچ وسیله‌ای بهتر از بی‌اعتبار کردن پول رایج یک جامعه برای تخریب پایه‌های اساسی آن کشور نیست، گفت: الان می‌گویند که افزایش قیمت دلار صادرات را افزایش می‌دهد در حالی که باید گفت ۸۶ درصد واردات ما مربوط به کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات ضروری است بنابر این اگر دلار گران شود کالای مصرفی ما گران نمی‌شود بلکه کالاهای اساسی و ماشین‌آلات سیر صعودی پیدا می‌کند و باعث ضربه خوردن تولید می‌شود.

توکلی با بیان اینکه بازار ارز نقطه مهم و حساسی است، گفت: اگر ارز دچار مشکل شود باید به طور اورژانسی به آن رسیدگی کرد چون ارز و تولید با یکدیگر همبستگی شدیدی دارند و تلاطم قیمت ارز تولید و عرضه را بی‌ثبات می‌کند به گونه‌ای که جو روانی بازار باعث می‌شود که رونق خرید و فروش کاهش پیدا کند چرا که قیمت فردای اقلام و کالاها مشخص نیست.

وی افزود: دولت‌ها چون کسری بودجه دارند به نوعی از افزایش دلار استقبال می‌کنند زیرا که در بازار ارز ایران بزرگترین عرضه کننده و مصرف کننده ارز خود دولت است و در یک بررسی و پژوهش به اثبات رسیده است که دولت و پتروشیمی‌ها بزرگترین تصاحب کنندگان ارز هستند بنابر این بازار ارز در ایران رقابتی نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است که مطابقت آنچنانی با اصول و فرمول‌های اقتصادی ندارد و این نرخ اشتباه است و به طور کلی باید گفت که تعیین نرخ ارز کار بسیار پیچیده‌ای است.

توکلی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها راه رفع بحران ارز بحث مدیریت تقاضا است و نه تمرکز بر روی عرضه ارز گفت: دولت در این باره درست تصمیم گرفته اما متاسفانه دیر شروع کرده است.

وی افزود: عرضه زیاد دلار برخلاف تصوری که می‌شود و آن را خوب می‌پندارد باید گفت که این کار نتیجه منفی می‌دهد چرا که شوق و هیجان مردم را برای خرید ارز افزایش می‌دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من در جلسه‌ای که با دولت و با حضور معاون اول داشتم به این نکته تاکید کردم که دولت هر چه سریعتر باید مستقیما به بازار ارز ورود پیدا کند و در آن جلسه تمامی افراد نیز با من هم نظر بودند. بنابراین من این نکته را چند ماه پیش به آقای جهانگیری گوشزد کرده بودم اما متاسفانه دولت در این باره دیر اقدام کرد.

توکلی گفت: وضعیت کنونی ارز در آینده هم رکود به همراه دارد و هم تورم چرا که اولا هزینه تولید را بالا می‌برد و ثانیا انتظارات بازار را افزایش می‌دهد، یعنی در هنگام معامله خریداران سعی در عجله برای خرید خود دارند از ترس اینکه قیمت دلار افزایش پیدا کند و در مقابل فروشندگان صبر اختیار می‌کنند برای اینکه بتوانند کالای خود را به قیمت بیشتری عرضه کنند.

وی افزود: در این حالت طبعا بازار دچار اختلال می‌شود و بیکاری و فقر افزایش می‌یابد و حتی خطر آشوب نیز وجود دارد. من به آقای جهانگیری هم گفتم که اگر ارز به نقطه بحران برسد حداقل ۳ سال طول می‌کشد تا به ریل و تعادل خود بازگردد. همچون کشورهای مکزیک، تایلند و… که این بحران را تجربه کردند و سالها طول کشید که به تعادل برسند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مثبت دانستن سهمیه‌بندی و ارائه کارتهای هوشمند به عموم جامعه گفت: در سال ۲۰۱۳ آمریکا برای اصلاح سلامت غذایی شهروندان خود به آنها کوپن غذایی اختصاص داد. بنابر این سهمیه‌بندی و کارتهای هوشمند یک ابزار کاملا معقولانه و مثبت در دست دولت‌ها است و نمونه‌های زیادی در این باره در کشورهای توسعه یافته دیده شده است.

توکلی در پایان به دولت توصیه کرد که به مصلحتش است که یک اقتصاددان قوی را برای بانک مرکزی انتخاب کند تا بتواند به بازار پولی و مالی سامان ببخشد

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا