گوناگون

“حمله اسرائیل به سوریه” لحظاتی پس از خروج آمریکا از برجام

رسانه‌های سوریه می‌گویند اسرائیل یک پایگاه نظامی در نزدیکی دمشق را با موشک هدف قرار داده است. ارتش سوریه گفته دو موشک را رهگیری و پیش از اصابت به هدف ساقط کرده است.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده است که پدافند هوایی این کشور، دو فروند موشک شلیک شده از سوی اسرائیل را رهگیری و پیش از اصابت به هدف منهدم کرده است. بنابر گزارش تلویزیون دولتی سوریه، موشک‌ها اندکی پس از سخنرانی دونالد ترامپ و اعلام خروج آمریکا از برجام شلیک شده است.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، اعلام کرد هدف حمله یکی پایگاه‌های نظامی سوریه در نزدیکی روستای الکسوه، واقع در جنوب دمشق بوده است. دقایقی پس از سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام، رسانه‌های خبری از وقوع انفجارهای شدید در منطقه الکسوه خبر داده بودند. ارتش سوریه در این منطقه پایگاه‌های متعددی دارد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز ضمن تایید حمله موشکی به جنوب دمشق، نوشت، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که جنگنده‌های اسرائیلی وارد حریم هوایی سوریه شده‌اند. این روزنامه هم‌چنین نوشت در پایگاهی که هدف قرار گرفته نیروهای ایرانی نیز حضور دارند.

روشن نیست که این حمله به وسیله جنگنده‌های اسرائیل صورت گرفته یا شلیک موشک‌های زمین به زمین از بلندی‌های جولان بوده است. منابع رسمی اسرائیل در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

این سومین حمله اسرائیل به اهداف نظامی در سوریه طی هفته‌های اخیر است. آخرین حمله روز ۲۹ آوریل علیه پایگاه‌های نظامی سوریه و نیروهای ایرانی مستقر در این کشور در استان‌های حما و حلب صورت گرفت. در جریان این حمله‌ها دست‌کم ۲۶ نظامی کشته شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، از کشته شدن ۲۶ نظامی در این حملات خبر داد که دست‌کم ۱۸ تن از از آنها نیروهای سپاه پاسداران ایران بوده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا