گوناگون

دلار ۸ هزار تومان شد و نفت برنت به ۷۷ دلار برای هر بشکه رسید

بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال در فردای روز اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به بیش از ۷۷ دلار رسید. بازار خرید و فروش ارز در ایران نیز گرچه راکد بود، اما خبر از عرضه دلار ۸ هزار تومانی هم منتشر شد.
در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج این کشور از توافق هسته‌ای پنج‌به‌اضافه یک با ایران، موسوم به برجام، بازارهای نفت جهان ملتهب شد.

روز چهارشنبه ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای نخستین بار پس از واپسین ‌ماه‌های سال ۲۰۱۴ از مرز ۷۷ دلار گذشت.

بهای نفت برنت در بازارهای جهانی حتی پیش از اعلام رسمی موضع ترامپ در قبال توافق هسته‌ای نیز روندی صعودی داشت.

به این ترتیب بهای نفت خام برنت و دیگر انواع نفت در بازارهای جهانی تنها پس از اعلام رسمی مواضع دولت آمریکا در قبال برجام جهشی بیش از ۲ دلار در هر بشکه داشته است.

بازارهای نفت آسیا

بیشترین میزان تاثیر تصمیم ترامپ در ارتباط با از سرگیری تحریم‌های صنایع نفت و گاز ایران، متوجه بازارهای آسیا است. از این رو، بازارهای نفت کشورهای آسیا با التهاب بیشتری نسبت به تصمیم ترامپ واکنش نشان دادند. موضوعی که از جمله در بازار شانگهای مشهود بود.

ایران نه تنها پس از عربستان سعودی و عراق، سومین کشور بزرگ تولید کننده نفت در سازمان اوپک است، بلکه یکی از تامین کنندگان اصلی نیازهای کشورهای آسیایی به نفت به شمار می‌رود. بخش قابل ملاحظه‌ای از صادرات نفت خام ایران تا کنون روانه بازارهای هند، چین، ژاپن و کره جنوبی می‌شد.

عربستان برای کاهش نگرانی‌های خریداران نفت در آسیا اعلام کرده است که همزمان با اجرای تحریم‌های اقتصادی ایران، این کشور می‌تواند بخشی از نیازهای کشورهای آسیا به انرژی را تامین کند.

کره جنوبی نیز اعلام کرده است که در زمینه واردات نفت از ایران با مقامات آمریکایی ناظر بر تحریم‌ها مذاکره خواهد کرد.

دلار ۸ هزار تومانی

کمبود دلار در بازار آزاد باعث آن شده بود که فعالیت صرافی‌های تهران در فردای روز اعلام تصمیم آمریکا در مورد برجام راکد بماند.

به‌رغم آنکه بازار بسیاری از صرافی‌ها کساد بود و عملا معامله طلا و دلار و سایر ارزهای خارجی به طور عادی و معمول آن صورت نمی‌گرفت، اما بنا بر گزارش برخی از خبرگزاری‌های داخلی، دلار در برخی از ساعات روز به مرز ۸۰۰۰ تومان هم رسید.

در گزارش میدانی خبرنگار “اقتصاد آنلاین” روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت از جمله چنین آمده است: «هر چند بازار دلار ساعاتى از روز متشنج بود و دلار در حالی که خریدار نداشت با نرخ ٨ هزار تومان هم قیمت‌گذارى شد.»

خبرنگار “اقتصاد آنلاین” در ادامه گزارش خود از تعدیل قیمت‌‌های ارز در بازار آزاد خبر داده بود. در گزارش این رسانه از جمله به “حضور مستمر” نیروهای پلیس در میدان فردوسی و از آن‌جا تا منوچهری اشاره شده است. علت حضور پلیس در این نقاط شهر تهران “جلوگیری از التهاب بازار” عنوان شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا