گوناگون

نبود دارو، دلیل افزایش مرگ بیماران مبتلا به تالاسمی است

رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی : در سال گذشته حدود ۸۷ نفر از بیماران تالاسمی جان خود را از دست دادند، فروردین امسال هم ۷ نفر از آنها فوت شدند. به جز یک مورد، مابقی بیماران تالاسمی فوت شده به دلیل عارضه قلبی جان خود را از دست دادند که به دلیل این است؛ بیمار به دلایل مختلف دارو مصرف نکرده یا دارویی که مصرف کرده عملا کارآمد و موثر نبوده است و نتوانسته نیاز بیمار را برطرف کند…

میثم رمضانی، رئیس انجمن تالاسمی ایران از مرگ ٩٣ بیمار مبتلا به تالاسمی، به دلیل “عارضه قلبی” خبر داد و دلیل این مرگ‌ها را نیز دریافت نکردن دارو یا تزریق داروی بی‌کیفیت اعلام کرد.

به گفته رمضانی، ٨٧ نفر از این بیماران در سال ٩۶ و ٧ نفر نیز در سال ٩٧ فوت کرده اند که به جز یک نفر، همگی به دلیل عارضه قلبی جان خود را از دست داده‌اند.

تالاسمی از جمله بیماری‌‌های ژنتیکی است که به دلیل از بین رفتن ساختار طبیعی هموگلوبین، فرد مبتلا به تزریق مداوم و استفاده از دارو نیاز دارد که با هر تزریق حدود ٣٠٠ تا ٣۵٠ میلی گرم آهن در بدن جمع می‌شود که افزایش میزان آهن ابتدا بر کبد و سپس بر قلب تاثیر منفی می‌گذارد.

رمضانی از در دسترس نبودن داروهای این بیماران سخن گفت و دلیل محدودیت مقادیر آن را افزایش قیمت دلار در گمرک نام برد و با اعلام نارضایتی از این موضوع گفت: “فکر نمی‌کنم ایران آنقدر منابع مالی نداشته باشد که نتواند این هزینه را تامین کند”.

رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی خاطرنشان کرد: سهمیه‌ای برای واردات در نظر می‌گیرند تا بتوانند به تولید داخل قوت ببخشند، متاسفانه شرکت‌های داخلی میزان تعهدشان پایین است و مدام ماده اولیه را از کشورهای مختلف تامین می‌کنند.

گران شدن دارو و در دسترس نبودن آن برای بیماری‌های خاص در ایران یکی از معضلاتی است که گریبانگیر بیشتر مردم شده است و آن‌ها برای خرید داروهای خود باید با قیمت‌های گزاف و بازار سیاه مواجه شوند، در حالی که این از دولت و رژیم حاکم است که مشکلات درمانی مردم را حل نماید.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا