حقوق بشر

تداوم بازداشت فعالان محیط زیست

در واکنش به روند بازداشت فعالان محیط زیست، سه تن گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور محیط زیست و حقوق بشر روز جمعه در بیانیه‌ای خواستار آزادی «فوری» فعالان بازداشتی محیط زیست و رفع اتهام از آنها شدند. این سه گزارشگر در بیانیه خود به «روندی جدید و نگران‌کننده» از فشار بر فعالان محیط زیست در ایران انتقاد…

برخی از فعالان بازداشت شده اخیر

آذر صداقتی٬ فعال محیط زیست٬ خبر داد که طی ۲ روز گذشته ۴۰ نفر از فعالان محلی و محیط‌بانان بندر لنگه بازداشت شدند.

به گزارش زیتون، به گفته این فعال محیط زیست گذشته از چهل فعالی که در بندلنگه بازداشت شدند، دو محیط بان نیز دستگیر شده‌اند.

آذر صادقی همچنین اضافه کرد که در جریان این بازداشت گسترده منزل فعالین محیط زیستی تفتیش و وسائل ارتباطی این فعالان اعم از گوشی‌های موبایل و کامپیوترهای شخصی ضبط شده است.

۱۰روز قبل هم محمد صالح احمدی فعال محیط زیست شهر جناح در هرمزگان بازداشت شد و تاکنون خبری از او نیست. با این حساب شمار بازداشتی‌های محیط زیستی به بیش از ۵۵ نفر رسیده است.

طی ماه‌های گذشته چندین محیط زیست دیگر نیز از جمله کاووس سیدامامی بازداشت شده بودند. کاووس سیدامامی، استاد دانشگا،٬ فعال محیط زیست ومدیرعامل پیشین سازمان غیردولتی حیات‌وحش میراث پارسیا،٬ دو هفته پس از بازداشت در زندان درگذشت.

دادستان کل کشور و دادستان عمومی و انقلاب تهران پیش از این بارها کاووس سیدامامی را متهم کردند که بخشی از یک شبکه جاسوسی برای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است. به گفته آنها سیدامامی قبل از خودکشی به جرایم خود اعتراف کرده است.

تابناک نیز امروز خبر داده است که سه تن دیگر که از «اعضای موسسه حافظان طبیعت لاوردین» هستند توسط «یک نهاد امنیتی» در بندرلنگه بازداشت شده‌اند.

در واکنش به روند بازداشت فعالان محیط زیست، سه تن گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور محیط زیست و حقوق بشر روز جمعه در بیانیه‌ای خواستار آزادی «فوری» فعالان بازداشتی محیط زیست و رفع اتهام از آنها شدند. این سه گزارشگر در بیانیه خود به «روندی جدید و نگران‌کننده» از فشار بر فعالان محیط زیست در ایران انتقاد کرده‌اند.

رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل نیز در واکنش به بازداشت فعلان محیط زیست در ایران٬ در یادداشتی در گاردین خواستار حمایت و احترام به فعالان محیط زیست شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا