گوناگون

پایان برجام؛ پشت پرده خروج ترامپ چه بود؟

سایت فرارو در تهران نوشت: «به نظر می‌رسد که تصمیم ترامپ در مورد برجام اهدافی غیر از مسائل هسته‌ای را دنبال می‌‎‌کند. در سخنرانی دیشب ترامپ، ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام، بشدت از نظام ایران انتقاد شد. رئیس جمهور آمریکا، تصویر بسیار نامطلوبی از رژیم ایران به مخاطبان ارائه داد»…

ناظران معتقدند که هدف ترامپ از لغو برجام، تضعیف و براندازی رژیم ایران است. در روز‌های اخیر، همزمان با افزایش تنش‌ها بر سر توافق هسته‌ای، برخی از افراد نزدیک به ترامپ صریحا از به کارگیری سیاست تغییر رژیم در ایران حمایت کرده و اعلام کردند ترامپ نیز همین سیاست را دنبال می‌کند.

لحظاتی بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، روزنامه نیویورک‌تایمز، از اهداف پنهان خروج ترامپ از برجام رمزگشایی کرد و نوشت: “پشت پرده پایان توافق (هسته‌ای) از سوی ترامپ، یک شرط بندی پرخطر وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا می‌تواند رژیم (ایران) را بشکند”.

به نوشته نیویورک‌تایمز، یک مقامم بلندپایه اروپایی گفته: ترامپ و متحدان خاورمیانه‌ایش، شرط می‌بندند که آن‌ها می‌توانند خط حیات اقتصادی حکومت ایران را قطع کنند و در نتیجه رژیم را بشکنند”.

پایان برجام با شدیدترین گزینه؛ بیانیه واشنگتن

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و تمام تحریمها را برمی گرداند.

پرزیدنت ترامپ با اعلام خروج این کشور از توافق هسته ای دستور اعمال مجدد تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران را نیز امضا کرد و گفت: بیشترین سطح تحریم ها اعمال خواهد شد.

کارشناسان می گویند رئیس جمهور آمریکا شدیدترین گزینه ممکن را انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاریها، رئیس جمهور آمریکا امروز اعلام کرد توافق هسته ای با رژیم ایران پایان یافت و من تحریمهای شدید اقتصادی اعمال میکنم.

ترامپ گفت آمریکا از برجام خارج می‌شود و من دستور اعمال مجدد تحریم‌ها علیه رژیم ایران را بزودی صادر خواهم کرد. هیچ کس نمی تواند آمریکا را به گروگان بگیرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: بلند پروازی‌های خونین رژیم ایران پس از توافق هسته ای فقط وقیحانه‌تر شدند. حکومت ایران پیشتاز حمایت از تروریسم است. در زمانی که آمریکا بیشترین اهرم فشار را در اختیار داشت، این توافق فاجعه بار به رژیم ایران، میلیاردها دلار برگرداند که برخی از این پولها به صورت نقدی بودند که شرمساری بزرگی برای من به عنوان شهروند و همه شهروندان آمریکا بود.

ترامپ گفت: رژیم ایران مهمترین دولت حامی تروریسم است، موشک های خطرناک را صادر می کند، به درگیری ها در سراسر خاورمیانه دامن می زند و از دست نشانده های تروریست و شبه نظامیانی مانند حزب الله، حماس، طالبان و القاعده حمایت می کند.

وی گفت: در طول سال ها، رژیم ایران و دست نشانده هایش سفارت آمریکا و تاسیسات نظامی آمریکایی را منفجر کردند و صدها نظامی آمریکایی را به قتل رساند و شهروندان آمریکایی را ربودند و شکنجه کردند.

ترامپ افزود: مردم ایران نیز سزاوار حکومتی هستند که بتواند به آرزوهای آنها احترام بگذارند. اقدام امروز من پیام بسیار مهمی است. آمریکا وعده های توخالی نمی‌دهد.

از سوی دیگر مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت: شرکتهای خارجی چند ماه فرصت دارند تا ایران را ترک کنند.

سفیر آمریکا در برلین نیز گفت: شرکتهای آلمانی باید فورا فعالیتهای خود را در ایران متوقف کنند.

پس از آن که دونالد ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: تلاش ما فراتر از تهدید هسته‌ای است، با همکاری شرکایمان تهدید برنامه موشک‌های بالستیک رژیم ایران را هم حذف خواهیم کرد، مانع فعالیت‌های تروریستی آنها در تمام دنیا خواهیم شد و فعالیت‌های خطرناک رژیم تهران در خاورمیانه و دیگر مناطق دنیا را متوقف خواهیم کرد.

این بیانیه می افزاید: در حالی که این تلاش جهانی را شکل می‌دهیم، تحریم‌ها با شدت تمام باز خواهند گشت و یادآوری خواهیم کرد که انزوای دیپلماتیک و اقتصادی‌ رژیم ایران نتیجه فعالیت‌های بی‌مهابا و شرورانه‌اش است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا