گوناگون

آمریکا چند فرد و شرکت را در رابطه با شبکه تأمین مالی سپاه قدس تحریم کرد

۶ فرد و ۳ شرکتی که آمریکا به اتهام ارتباط با تروریسم در فهرست تحریم قرار داده است. امریکا گفته ۶ فرد مرتبط با سپاه قدس هستند….

– مقداد امینی
– محمدحسن خدایی
– سعید نجف‌پور
– مسعود نیکبخت
– فواد صالحی
– محمدرضا خدمتی ولدزاقرد
– شرکت جهان ارس کیش
– تعاونی محمدرضا خدمتی و شرکا
– صرافی راشد
———————————
آمریکا شش فرد و سه شرکت ایرانی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. گفته شده امارات متحده عربی نیز تحریم‌هایی برای چند شخص و شرکت ایرانی وضع کرده است.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا می‌گوید این افراد و شرکت‌ها بخشی از یک شبکه‌ ارزی گسترده برای تامین مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌اند.

منوچین گفته است این شبکه صدها میلیون دلار را به ارزهای دیگر تبدیل کرده‌اند و بانک مرکزی ایران هم در این امر “همدست” بوده و فعالانه دسترسی شبکه ادعایی آمریکا به حساب‌های بانکی خارجی را فراهم می‌کرده است.

اضافه شدن این افراد و شرکت‌ها در چهارچوب تحریم‌های موجود آمریکا است و ارتباطی به خروج آمریکا از برجام و برگرداندن تحریم‌های معلق شده یا وضع تحریم‌های تازه ندارد.

وزیر دارایی آمریکا بانک مرکزی ایران را متهم کرده است از دسترسی‌هایی که در امارات متحده داشته “سوءاستفاده” کرده تا “اقدامات مخرب” سپاه را تامین مالی کند.

او گفته آمریکا با امارات برای به هم زدن اقدامات شبکه ارزی ادعایی همکاری می‌کند.

در آغاز سال جاری خورشیدی بهای دلار و دیگر ارزهای خارجی در ایران به طور چشمگیری بالا رفت، تا جایی که دولت برای نگهداری دلار نزد شهروندان سقف تعیین کرد و قیمتی برای دلار وضع کرد و معامله دلار به بهایی جز آن را غیرقانونی دانست.

مقام‌های دولت حسن روحانی می‌گویند اقدامات “دشمنان خارجی” و “اخلالگران داخلی” باعث این بحران ارزی شده است.

این تحریم‌های تازه، اولین سری تحریم‌ها هستند که دو روز پس از خروج دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای اعمال می‌شوند.

نیروی قدس سپاه ایران و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا هستند و شناسایی و تحریم افراد و شرکت‌های مرتبط با آنها عرف کاری دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکاست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا