اخبار

با دست‌بند و پابند به دادسرای اوین رفته؛ او یک معلم است

صورتش زخم شده، دست‌هایش کبود. «فهیمه» معلم است. او ۱۸ سال سابقه تدریس ریاضی دارد. می‌گوید:«به لباس شخصی‌هایی که حمله کرده بودند و وحشی‌گری می‌کردند، گفتم نزنید، این حرف‌ها که ما الان می‌زنیم، برای بچه‌های شما است.»

معلم‌ها در پی فراخوان «شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران»، در شهرهای مختلف اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران این تجمع که مقابل سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شده بود، با دخالت لباس شخصی‌ها به خشونت کشیده شد.
فهیمه می‌گوید: «کجای دنیا با تجمع مسالمت آمیزاین طور برخورد می‌کنند؟ کجای دنیا معلم را که سلاحش گچ است، می‌زنند؟»

یکی از محورهای اعتراضی معلمان، خصوصی سازی و نبود عدالت آموزشی است: «در قانون آمده که تحصیل رایگان است اما خصوصی سازی و دریافت شهریه، نقض همین قانون است.»

درآمد کم معلمان و فرهنگیان بازنشسته و نداشتن بیمه کارآمد از دیگر محورهای اعتراضی معلمان بوده است: «حقوق معلمی با معیارهای خودشان، زیر خط فقر است. کدام معلم در ایران بالای پنج میلیون تومان حقوق دارد؟ این بی‌عدالتی نیست؟ الان هم که با این گرانی، توان خرید به شدت پایین آمده است. تازه این شرایط معلم‌های رسمی و بازنشسته است، معلم‌های حق التدریس که وضعیت بدتری دارند. گاهی حقوق ان ها زیر یک میلیون تومان است. بعد هم سه یا چهار ماه یک بار حقوق می‌گیرند.»
او موقع دستگیری «محمد حبیبی»، از اعضای هیات مدیره «کانون صنفی معلمان ایران» حضور داشته و همان موقع مورد ضرب و شتم قرار گرفته است: «ما دیدیم لباس شخصی‌ها آمده‌اند و دارند آقای حبیبی را هل می‌دهند که با خودشان ببرند. تصمیم گرفتیم دور ایشان حلقه بزنیم و شعار بدهیم و نگذاریم او را ببرند. فکر می‌کردیم برای زن‌ها حرمت قائل هستند اما یک دفعه حمله کردند.»

به گفته او، لباس شخصی‌ها محمد حبیبی را با خشونت مورد ضرب و شتم قرار داده اند: «همه را می‌زدند. من را هل دادند و من با صورت خوردم زمین و بعد لگد ‌زدند. صورتم روی آسفالت کشیده شد. دستم هم ضرب دیده است. جالب این است که پلیس هم در تجمع حاضر بود اما فقط نگاه می‌کرد. آقای حبیبی را خیلی بد می‌زدند. بی‎چاره خانمش از دیدن صحنه درگیری و بردن شوهرش شوکه بود و خیلی بدحال شد.»

«صدیقه پاک‌ضمیر»، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان هم در حساب توییتر خود بازداشت محمد حبیبی را وحشیانه توصیف کرده است: «محمدحبیبی را وحشیانه روی زمین می‌کشیدند و با پا به او ضربه می‌زدند. ما هم که تلاش می‌کردیم محمد را نجات دهیم، با مشت و لگد زدند. با مشت به کلیه‌های من ضربه می زدند.»

محمد حبیبی در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. او ۲۶ فروردین ماه امسال با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی، تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

صبح امروز وزیر آموزش و پرورش در توییتر نسبت به این تجمع و بازداشت معلمان واکنش نشان داد. «محمد بطحائی» نوشت: «از دیروز پی گیر مسایل معلمانی بودم که در تجمع پنج شنبه حضور داشته اند. هرچند تجمع بدون اخذ مجوز و در شرایط سیاسی کشور و دولت کاملا به دور از تدبیر و انصاف بود ولی با مساعدت نهادهای ذی‌ربط، بخش عمده‌ مشکلات بر طرف شده است.هم‎چون گذشته برعهد خود هستم و پی‏گیر مشکلات همکارانم خواهم بود.»
یکی از معلمان و فعالان صنفی حاضر در تجمع تهران به «ایران وایر» می‌گوید: «برای تجمع مسالمت‌آمیز، طبق قانون مجوز لازم نیست. حالا باید از آقای بطحائی پرسید که آیا کتک زدن معلمان در یک تجمع مسالمت‌ آمیز به دور از تدبیر و انصاف نیست؟ دستگیری آن‌ها چه طور؟»

این منبع مطلع می‌گوید: «صبح امروز “محمدتقی فلاحی”، دبیر کانون صنفی معلمان را با دست‎بند و پابند به دادسرای اوین برده‌اند. آقای وزیر! دست‎بند و پابند زدن به یک معلم دور از تدبیر و انصاف نیست؟»

به گفته او، دست کم هفت معلم هنوز در بازداشت هستند: «از محمد حبیبی که هنوز خبری نیست. اصلا نمی‌دانیم او را کجا برده‌اند. اما برای آقایان “فلاحی”، “بداقی”، “حبیبی”، “عابدینی”، “گرامی” و “غلامی” وثیقه ۵۰ میلیون تومانی بریده‌اند. آن‌ها وثیقه را نپذیرفته‌اند و گفته شده است که به زندان منتقل می‌شوند.»

به عقیده این فعال صنفی، برخوردهای خشونت‌آمیز با تجمع مسالمت‌آمیز هیچ توجیهی ندارد: «دیروز در بیش از ۳۰ نقطه از ایران تجمع معلمان شکل گرفت و فقط می‌توانم بگویم حکومت از این تجمع و این هماهنگی وحشت کرده است. این برخوردها به خاطر وحشت بوده اند. آن‌ها نمی‌دانند این خشونت، توان معلم‌ها را برای ایستادن پای خواسته‌هایشان بیش تر می‌کند.»

او چند ثانیه مکث می‌کند و می‌گوید: «هفته معلم بود. همه جا می‌نویسند معلمی شغل انبیا است، بعد کتک‌شان می‌زنند.»
ایران وایر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا