بین‌المللی

آیا سناریو هسته‌ای عراق و لیبی در حال تکرار است؟

ترامپ هر آنچه نتانیاهو از او می‌خواهد را دقیقا انجام می‌دهد و به ابزاری به دست نتانیاهو برای تجاوز به ایران تبدیل شد. او می‌خواهد دوباره در منطقه حمام خون به راه بیندازد.

ترامپ سناریو‌های قدیمی را تکرار می‌کند.

خروج جنجالی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از توافق هسته‌ای، باعث شد ناظران به یاد نحوه برخورد آمریکا با برنامه‌های هسته‌ای برخی کشور‌های خاورمیانه بیافتند.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم، در سرمقاله همین روزنامه، به اهداف ترامپ از خروج از برجام پرداخت و نوشت: “اعلان عقب‌نشینی دونالد ترامپ، از توافق هسته‌ای ایران به مثابه اعلان جنگ و گام نخستین و اصلی برای تغییر نظام در تهران است. این تغییر به همان شیوه تغییر نظام‌های عراق، لیبی و گرانادا و تحت عنوان سلاح کشتار جمعی – شیمیایی یا هسته‌ای- صورت می‌گیرد”.

بنا به ادعای عطوان، ترامپ سناریو هسته‌ای عراق و لیبی را با ایران تکرار می‌کند.

به گفته عطوان، از همان اول که نتانیاهو نمایش رونمایی از اسناد ادعایی علیه برنامه هسته‌ای ایران را انجام داد، معلوم بود که دولت ترامپ و تندروهایش برای لغو توافق و اعمال مجدد تحریم‌ها برای گرسنه کردن ملت ایران، مانند آنچه برای عراق اتفاق افتاد، آماده می‌شدند. تا نظام ایران را به زانو دربیاورند. آن‌ها در ابتدا شرط‌های امکان‌ناپذیر و اهانت‌آمیزی مطرح می‌کنند تا نظام را تضیف و سپس آن را در نهایت ساقط کنند.

عدم پذیرش اقدام ترامپ از سوی اروپا و پایبندی‌اش به توافق هسته‌ای، دولت ایران را تبرئه و تقویت می‌کند و نیز اعلان جنگ آمریکایی و تبعات آن برای منطقه و جهان را محکوم می‌کند.

ترامپ هر آنچه نتانیاهو از او می‌خواهد را دقیقا انجام می‌دهد و به ابزاری به دست نتانیاهو برای تجاوز به ایران تبدیل شد. او می‌خواهد دوباره در منطقه حمام خون به راه بیندازد.

ترامپ به نصیحت اروپایی‌ها گوش نداد. زیرا او جز به نتانیاهو، دامادش جارد کوشنر و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل و دیگر شخصیت‌های تندرو و اسلام‌ستیز همچون جان بولتون، مشاور امنیت ملی، و مایک پومپئو، وزیر خارجه، به کس دیگری گوش نمی‌دهد.

عطوان ادامه داد: “بدین ترتیب جنگ شکل می‌گیرد. می‌خواهند ما فرزندان منطقه، اعم از عرب و مسلمان، قربانی و حامی مالی آن باشیم. اما اهداف این جنگ محقق نخواهد شد و اسرائیل که دنبال آن است و برای آن توطئه می‌کند و آمریکا را به خدمت جنگ در آورده، بزرگترین بازنده خواهد بود”.

به نوشته عطوان، اسرائیل از این جنگ سالم بیرون نخواهد آمد.

سردبیر رأی الیوم در پایان نوشت: “ایران خطری برای امنیت و ثبات جامعه بین الملل نیست. بلکه این اسرائیل و آمریکا هستند که خطری برای امنیت بین الملل هستند. اسرائیل سرزمین‌ها را اشغال کرده و روزانه آدم می‌کشد. آمریکا نیز از اسرائیل حمایت می‌کند و طرح‌های ویرانگر آن را در پیش گرفته است. هنگامی که گزینه ما از یک طرف آمریکا و اسرائیل و از طرف دیگر محور مقاومت باشد، ما طرف آمریکا و اسرائیل را نمی‌گیریم”.
فرارو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا