گوناگون

وزیر خارجه آلمان: شانسی برای معامله با ایران نمی‌بینم

وزیر خارجه آلمان در پی خروج آمریکا از توافق‌نامه هسته‌ای گفت: شرکت‌های آلمانی برای معامله با ایران تقریبا هیچ شانسی ندارند. به گفته او معاف کردن شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های آمریکا نیز بسیار مشکل خواهد بود…

به گزارش دویچه وله، قرار است روز سه‌شنبه ۱۵ ماه مه (۲۵ اردیبهشت) وزرای خارجه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در بروکسل با همتای ایرانی خود دیدار کنند. بر اساس گفته‌های ماس موضوع این دیدار بررسی امکان و چگونگی از سرگیری روابط تجاری با ایران خواهد بود. ماس همچنین گفت که هدف این دیدار تشویق ایران به ادامه پایبندی به توافق هسته‌ای و محدودیت‌های در نظر گرفته شده در آن برای فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است. او افزود: «روشن است که ایجاد انگیزه‌های اقتصادی برای رسیدن به این هدف لازم است اما این کار پس از تصمیم آمریکا به خروج از برجام آسان نخواهد بود.»
«شرکتهای بزرگ فرانسوی نیز هم‌چون رنو، توتال و پ.اس.آ و همچنین شرکتهای کوچک و متوسط، نگران عواقب (خروج آمریکا از برجام) هستند.

مجله فرانسوی ماریان نوشت: این بار رفت و برگشتی با کنگره در کار نخواهد بود؛ چرا که دونالد ترامپ با اعلام پاره‌کردن توافق با (رژیم) ایران…، ایالات متحده را از آن خارج کرد.

ماریان در ادامه گزارش خود، می‌نویسد: از روز سه‌شنبه گذشته، هر شرکتی که با ایالات متحده در ارتباط باشد، با امضای هر گونه توافق تجاری با (رژیم) ایران، در معرض جریمه‌های سنگینی قرار خواهد گرفت.

در این زمینه، مجله آمریکایی فوربس به تبعات خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر قرارداد‌های خارجی در بخش خودرو پرداخت. این مجله آمریکایی نیز در گزارش خود تاکید کرده خروج آمریکا از برجام بیش از همه به زیان خودروسازان فرانسوی و البته آلمانی تمام خواهد شد.

فوربس همچنین به نقل از تحلیلگران پیش‌بینی کرده که شرکت‌های «پژو» و «رنو» و نیز شرکت دایملر آلمان بیشترین خسارت را از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران خواهند دید. دلیلی که این مجله آمریکایی به نقل از تحلیلگران خود بر آن تاکید کرده، هزینه‌هایی است که فرانسوی‌ها و شرکت آلمانی دایملر بعد از لغو تحریم‌ها برای حضور در صنعت خودرو ایران انجام داده‌اند.

ضرب الاجل آمریکا به خریداران نفت ایران

تحریمهای آمریکا علیه مشتریان نفتی ایران از پنجم نوامبر ( ۱۴ آبان) بازمی‌گردد و وزارت خزانه داری آمریکا به کشورها دستورالعملی برای کاهش قابل توجه وارداتشان در شش ماه آینده داده تا بتوانند از معافیت تحریمها برخوردار شوند.

تحلیلگران در نظرسنجی “اس اند پی گلوبال پلاتس” پیش بینی کردند تا نوامبر که تحریمها به اجرا در می آیند، حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت ایران به بازار جهانی به دلیل تحریمها کاهش پیدا کند و حداقل میزان پیش بینی شده ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز و حداکثر آن ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

در مهلت داده شده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وزارت خزانه داری آمریکا به شرکتها یک مهلت ۱۸۰ روزه برای پایان معاملات مربوط به نفت، پتروشیمی، سرمایه گذاریهای نفتی بالادستی، بنادر، کشتیرانی، کشتی سازی و بانک مرکزی ایران داده است.

وزارت خارجه آمریکا دادن معافیت از تحریمها را برای کشورهایی که هر ۱۸۰ روز کاهش قابل توجهی در میزان وارداتشان صورت دهند، بررسی خواهد کرد. دولت اوباما کاهش ۲۰ درصدی را در نظر گرفته بود اما عوامل متعددی دیگری را نیز به حساب می آورد.

پرسشهای بی پاسخ کلیدی شامل این هستند که چه مدت زمانی برای مقایسه مورد استناد قرار می گیرد و آیا میعانات نیز بخشی از کاهش واردات یک کشور به حساب آورده می شوند. آمریکا انتظار دارد کشورها در مهلت ۱۸۰ روزه، در وارداتشان کاهش قابل توجهی صورت دهند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد پس از تصمیم اخیر آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران، برخی گزارشها حاکی است شرکتهای نفتی اروپایی امکان کاهش واردات نفت خود از ایران را منتفی نمی‌دانند.

بنا‌به این گزارش شرکتهای اروپایی واردکننده نفت از ایران می‌گویند که مسائل بانکی ممکن است مانع تجارت آنها با رژیم تهران شود.

بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که صادرات نفت ایران بر اثر تحریم‌های جدید کاهش پیدا خواهد کرد و بهای نفت بالاتر خواهد رفت.

شبکه خبری دویچه وله آلمان اعلام کرد که شرکت‌های آلمانی فعال در ایران هم شامل این تحریم‌ها می‌شوند. وزیر اقتصاد آلمان گفته دولت این کشور نمی‌تواند به شرکت‌های آلمانی در صورت تحریم کمک کند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا