حقوق بشر

صدور قرار کفالت برای معلمان بازداشتی

جعفر ابراهیمی٬ بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سراسر ایران٬ خبر داد که برای معلمان بازدشت شده قرار کفالت صادر شده است…
به گفته ابراهیمی برای هشت معلم بازداشتی وثیقه صادر شده بود اما اکنون این وثیقه ها به قرار کفالت تبدیل شده است.

پیشتر «زیتون» خبر داده بود که تجمع معلمان سراسر کشور که در اعتراض به پولی سازی و خصوصی سازی آموزش تجمع سراسری برگزار شده بود٬ به خشونت کشیده شد.

این تجمع همزمان در تهران٬ شیراز٬ کرج٬ کازرون٬ سقز٬ مریوان و…. برگزار شده بود.

عالیه اقدام‌دوست، محمد حبیبی، رسول بداقی، محمدتقی فلاحی، رحمان عابدینی، اسماعیل گرامی، حسین غلامی، جواد ذوالنوری از پنجشنبه گذشته تاکنون در بازداشت هستند.

جعفر ابراهیمی در گفت‌وگو با وبسایت «جامعه نو»‌ ابراز امیدواری کرده، معلمان بازداشت‌شده در تجمع هفته گذشته در تهران به زودی آزاد شوند.

بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سراسر ایران٬ با اشاره به وضعیت محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران نیز گفت، این فعال حقوق صنفی معلمان در تماس تلفنی روز یکشنبه با همسرش اعلام کرده، وضعیت جسمی‌اش خوب است و قرار شده خانواده‌اش برای پیگیری وضعیتش به مراجع مربوط مراجعه کنند.

پیش از این، کمیته دفاع از محمد حبیبى،‌ وضعیت جسمانی او را در زندان «نامساعد و بحرانی» توصیف کرده و به مسئولان در مورد حفظ جان او و بقیه معلمان زندانی هشدار داده بود.
***

آزادی ۷ تن از بازداشت شدگان تجمع روز پنج‌شنبه معلمان / تداوم بازداشت محمد حبیبی
۷ تن از بازداشت شدگان تجمع روز پنج‌شنبه معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند. از محل نگهداری محمد حبیبی کماکان اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز پنج‌شنبه پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

از میان بازداشت شدگان “محمد تقی فلاحی دبیر کل کانون صنفی معلمان تهران، رسول بداقی بازرس کانون صنفی معلمان تهران، رحمان عابدینی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان البرز، عالیه اقدام دوست عضو اتحاد بازنشستگان، اسماعیل گرامی همسر یکی از معلمان بازنشسته، حسین غلامی از کنشگران اتحاد بازنشستگان و جواد زنوزی معلم اهل کرمانشاه” امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند.

از محل نگهداری محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، که همراه با ضرب و شتم بازداشت شده بود، کماکان اطلاعی در دست نیست و تنها طی تماسی که با همسر خود داشته اعلام کرده که وضعیت جسمی‌اش خوب است.
گفتنی است که بازداشت شدگان طی روز جمعه به دادسرای اوین منتقل شده و برای هر یک از آنها قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شده بود و پس از عدم پذیرش وثیقه توسط این افراد همگی به زندان اوین منتقل شده‌اند.

لازم به یادآوری است، محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

هرانا پیش از این گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان تجمع اخیر معلمان در تهران منتشر کرده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا