گوناگون

ادامه شمارش آرای انتخابات عراق: پیروزی ائتلاف صدر با سکولارها و کمونیست‌ها

ادامه شمارش انتخابات پارلمانی عراق نشان می‌دهد فهرست نامزدهایی که از حمایت مقتدی صدر، روحانی شیعه، برخوردار هستند پیشتاز است، در حالی‌که فهرست فرمانده شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، در مقام دوم قرار دارد.
صدر، همراه با حزب کمونیست عراق، ائتلافی موسوم به «سائرون»، (به معنای تلویحی «رهسپاران به سوی اصلاحات») را رهبری می‌کند. ..

بر اساس این گزارش، عامر الخُزاعی، صادق الرکابی، عالیه نصیف، علی العلاق، میسون الدملوجی، شیخ محمد تقی المولی، حامد الخضری، محمد علی المسعودی، عدیله حمود و آرام شیخ محمد از دیگر نمایندگان کنونی پارلمان و شخصیت هایی هستندکه در انتخابات روز شنبه موفق به آوردن رای کافی نشده اند. این گزارش های غیر رسمی همچنین از کسب ۱۶ کرسی توسط نیروهای کمونیست، ۸ کرسی از سوی نیروهای سکولار در داخل ائتلاف سائرون و ۱۷ کرسی از سوی جنبش مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق در داخل ائتلاف الفتح خبر می دهند.

ادامه شمارش انتخابات پارلمانی عراق نشان می‌دهد فهرست نامزدهایی که از حمایت مقتدی صدر، روحانی شیعه، برخوردار هستند پیشتاز است، در حالی‌که فهرست فرمانده شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، در مقام دوم قرار دارد.

ساعاتی پیش گفته شده بود فهرست حیدر عبادی، نخست‌وزیر فعلی عراق است که جلوتر از بقیه قرار دارد.

شهروندان عراق روز شنبه، ۲۲ اردیبهشت، برای نخستین بار پس از شکست شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش)، پای صندوق‌های رای رفتند و انتظار می‌رود نتایج نهایی این انتخابات روز دوشنبه اعلام شود.

شمارش آرای ۱۰ استان از ۱۹ استان عراق نشان می‌دهد فهرست مورد حمایت مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعی، پیشی گرفته، و در فاصله نه‌چندان دوری از آن نیز فهرست مورد حمایت هادی عامری قرار دارد. در حالی که فهرست مورد حمایت عبادی، فعلا در جایگاه سوم است.

صدر، همراه با حزب کمونیست عراق، ائتلافی موسوم به «سائرون»، (به معنای تلویحی «رهسپاران به سوی اصلاحات») را رهبری می‌کند. هادی عامری نیز ائتلاف موسوم به «اتحاد فتح» را رهبری می‌کند؛ عامری فرمانده شبه‌نظامیان عمدتاً شیعی‌ست که در سال‌های اخیر زیر عنوان «حشد الشعبی» با گروه «حکومت اسلامی» می‌جنگیدند. حیدر عبادی ائتلاف «النصر» را رهبری می‌کند.

کمیسیون انتخاباتی عراق می‌گوید فهرست صدر و فهرست عامری، هر یک در چهار استان از ۱۰ استان شمارش‌شده به پیروزی رسیده‌اند، اما نامزدهای مورد حمایت مقدی صدر، آرای به‌مراتب بیشتری را در بغداد کسب کرده‌اند؛ پایتخت عراق از کرسی‌های زیادی در پارلمان آن کشور برخودار است.

با وجود نتایج فعلی و تغییراتی که در ساعت‌های گذشته رخ داده، همچنان نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت کرسی‌ها در پارلمان داد، چراکه نتایج تمامی استان‌ها هنوز اعلام نشده‌است؛ برای نمونه هنوز آرایش آرا در استان نینوا، دومین استان از نظر شمار کرسی‌های پارلمانی، مشخص نیست.

مقتدی صدر زمانی رهبری گروه شبه‌نظامی «جیش‌المهدی» را برعهده داشت که سابقه درگیری‌های گسترده با ارتش عراق و نیروهای آمریکایی و بریتانیایی را دارد و گفته می‌شد از حمایت ایران برخوردار است. این در حالی‌ست که آقای صدر به‌تازگی به فاصله گرفتن از ایران تمایل نشان داده‌است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا