زنان

نفی حق انسانی زنان، در حکومت «اسلامی»

ازدواج زنان در رژیم «فقها» از جمله اموری است که باید با اجازه مردان صورت گیرد و خود آن‌ها در انجام این امر نمی‌توانند نقشی داشته باشند….

بنابر مواد ١٠۴٣ و ١٠۴۴ قانون مدنی یکی از مهم‌ترین شروط ازدواج دختران، اذن پدر برای انجام این کار است و در صورتی که پدر اذن به ازدواج ندهد، دختران باید به صورت قانونی از دادگاه اجازه ازدواج بگیرند که این روند حدود یک سال به طول می‌انجامد.

حمیده زرآبادی، عضو فراکسیون زنان مجلس رژیم ضمن سخن از اصلاح این مواد قانونی، از ارائه اصلاحیه‌ای برای حل این مشکل به مجلس رژیم خبر داده‌است که در خلال آن شرایطی را برای ازدواج دختران ایرانی بدون اذن پدر و همچنین اذن دادگاه به مجلس پیشنهاد کرده‌اند، بنابر این اصلاحیه، دخترانی که ٢٨ سال سن دارند و حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۵ سال سابقه کار و بیمه بازنشستگی هستند می‌توانند بدون اذن پدر و حتی دادگاه ازدواج نمایند. سخن از ۵ سال سابقه کار در این اصلاحیه در حالی صورت پذیرفته که زنان تنها ١٢ درصد از شاغلین کل ایران را به خود اختصاص داده‌اند و از سویی دیگر فقط ٣۶ درصد از زنان تحصیل کرده شاغل هستند.

تدوین مواد ١٠۴٣ و ١٠۴۴ قانون مدنی درحالی است که بر اساس قوانین ایران، ازدواج یکی از مسائل مربوط به احوال شخصیه است و انسان‌ها در رابطه با مسائل شخصی و انتخاب‌های خود آزاد هستند و هیچ کس حق تحمیل مواردی از این دست را بر آن‌ها ندارد و در واقع وجود این مواد قانونی نشان‌دهنده تناقض موجود در تدوین قوانین در رژیم ایران است.

ازدواج زودهنگام، معامله کردن با زنان با بهای سنگین مهریه و شیربها، ازدواج اجباری برای جبران بدهی‌ها، اجبار به تن فروشی و بسیاری دیگر از این موارد، خشونت‌ها و اعمال فشارهایی است که به دلیل وجود قوانین ناکارآمد، مردسالارانه و مذهبی در جامعه ایران روبه ازدیاد هستند و بنابر قوانین موجود در سیستم فاشیستی و ضد زن رژیم ایران، زنان تنها ابزاری برای استفاده و بهره‌برداری مردان به شمار می‌آیند و تنها در راستای بهتر نمودن کیفیت زندگی آن‌ها حق زندگی دارند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا