بین‌المللی

بیش از ۵۰ کشته و هزاران زخمی در اعتراض خونین فلسطینی‌ها در نوار غزه

در آستانه افتتاح سفارت آمریکا در اسرائیل در شهر بیت‌المقدس، تظاهرات ده‌ها هزار فلسطینی در مرز غزه به خشونت کشیده شده و به گفته مقام‌های فلسطینی تا کنون ۳۷ فلسطینی کشته و بیش از هفتصد نفر دیگر زخمی شده‌اند….

شمار کشته شدگان فلسطینی در درگیری‌های روز دوشنبه در نوار غزه به دست‌کم ۴۱ نفر و شمار زخمی‌های این حادثه خونین به بیش از ۱۵۰۰ نفر رسید. آماری که در حال افزایش است. به این ترتیب، روز بازگشایی سفارت آمریکا در بیت‌المقدس به مرگبارترین روز در تاریخ مناقشات اسرائیل و فلسطینی‌ها از جنگ سال ۲۰۱۴ میلادی به اینسو تبدیل شد.

بر اساس گزارش‌ها یک کودک دوازده ساله هم در میان کشته شدگان است.

اعتراض‌ها در مرز غزه با درخواست بازگشت به سرزمین‌ها پدری هم‌زمان با هفتادمین سالگرد تاسیس اسرائیل، از چند هفته پیش آغاز شده و امروز با افزایش چشمگیر شرکت‌کنندگان در تجمع‌های اعتراضی به اوج خود رسیده است.

به گفته مسئولان درمانی در غزه در تظاهرات امروز یک نوجوان ۱۴ ساله هم با شلیک نیروهای اسرائیلی جان خود را از دست داده است. شمار کشته‌های فلسطینی از آغاز اعتراضات مرز غزه در حدود یک ماه و نیم پیش تا امروز به بیش از ۶۰ نفر رسیده است.

تصاویری که از این تظاهرات منتشر شده نشان‌دهنده استفاده گسترده از گاز اشک‌آور علیه معترضان فلسطینی است. مرز باریکه غزه و اسرائیل منطقه‌ای تحت تدابیر سخت امنیتی است و واکنش ارتش اسرائیل به ناآرامی‌ها در این منطقه تندتر از مناطق دیگر است.

ارتش اسرائیل در ارتباط با تظاهرات غزه گفته است که «در برابر هر گونه فعالیت ترورویستی به زور متوسل می‌شود و برای جلوگیری از حملات علیه اسرائیل وارد عمل خواهد شد.»

شین بت، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، ایران را به «تامین مالی حماس برای اقدامات خشونت‌آمیز در منطقه حصارکشی شده نوار غزه» متهم کرده است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل را به «کشتار وحشتناک» در غزه متهم کرده و معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که آمریکا هم در کنار اسرائیل در مسئولیت این «کشتار» شریک است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا