بین‌المللی

اپوزیسیون ترکیه خواستار آزادی صلاح‌الدین دمیرتاش شد

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه همزمان با انتخابات پارلمانی به‌شکل زودهنگام در ماه ژوئن برگزار می‌شود. این دو انتخابات قرار بود در ۳ نوامبر ۲۰۱۹، پس از برگزاری انتخابات شهرداری در ماه مارس همان سال برگزار شود.

در ترکیه، حزب دموکرتیک خلق‌ها، حزب طرفدار کردها، صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران این حزب را که حدود ۱۷ ماه است در زندان به‌سر می‌برد، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری کرده است. اکنون این حزب می‌گوید دولت باید دمیرتاش را آزاد کند چون ماندن او در زندان به معنای نقض آزادی رأی‌دهندگان است.

اتهام صلاح‌الدین دمیرتاش امنیتی است و محکومیت او می‌تواند تا ۱۴۲ سال زندان باشد. شورای عالی انتخابات ترکیه نامزدی خود را تأیید کرده و دمیرتاش کارزار انتخاباتی خود را از پشت میله‌های زندان هدایت می‌کند.

به‌گزارش رویترز، حزب دموکراتیک خلق‌ها سه‌شنبه ۱۵ مه / ۲۵ اردیبهشت اعلام کرد که درخواست آزادی او را کرده و گفته است که زندانی کردن یک کاندیدای انتخاباتی نقض قانون انتخابات است و نقض آزادی رأی‌دهندگان است.

صلاح‌الدین دمیرتاش، وکیل فعال حقوق بشر، با فراخواندن ترک‌ها به سوی چپ‌های سکولار فعالیت حزب دموکراتیک خلق‌ها را فراتر از پایگاه سنتی کُردی خود گسترش داد. او همچنین موفق شد که حمایت برخی از کاندیداهای اپوزیسیون از جمله مِرال آکشنر، رهبر «حزب خوب»، حزب راست میانه را به‌دست آورد.

آکشنر درباره دمیرتاش گفت: «او هنوز محکوم نشده است. در نظر بگیرید که اگر سه ماه پس از انتخابات آزاد شد ترکیه این نابرابری رقابتی در طی دوره مبارزات انتخاباتی را چگونه توضیح خواهد داد؟»

این سخنان آکشنر قابل توجه بود، زیرا ناسیونالیست‌ها و سیاستمداران طرفدار کردها در ترکیه به ندرت موضع مشترکی پیدا می‌کنند.

محرم اینجه، کاندیدای حزب جمهوری‌خواه خلق، قوی‌ترین حزب اپوزیسیون در ترکیه نیز خواهان آزادی دمیرتاش شد.

حزب دموکرتیک خلق‌ها می‌تواند حمایت حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد رأی‌دهندگان در انتخابات را جلب کند، بنا بر این، بر اساس نظرسنجی‌ها، چالش بزرگ برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری کنونی در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن محرم اینجه و مرال آکشنر است.

مرال آکشنر، وزیر کشور سابق که از او به‌عنوان «زن آهنین» نام برده می‌شود به‌همراه گروهی از همفکران خود از حزب دست راستی «حرکت ملی» که با اردوغان ائتلاف کرده جدا شده است.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه گذر از نظام کنونی به یک نظام ریاستی قدرتمند را که در سال گذشته در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی به تصویب رسید، موجب خواهد شد.

آکشنر گفته است که اگر اتحاد ضد اردوغان اکثریت را در پارلمان به‌دست آورد بلافاصله حرکت به سوی بازگرداندن نظام پارلمانی آغاز خواهد شد و همین‌که ممکن شد تغییرات در قانون اساسی از طریق یک همه‌پرسی به‌اجرا گذاشته خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه همزمان با انتخابات پارلمانی به‌شکل زودهنگام در ماه ژوئن برگزار می‌شود. این دو انتخابات قرار بود در ۳ نوامبر ۲۰۱۹، پس از برگزاری انتخابات شهرداری در ماه مارس همان سال برگزار شود.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که با وجود پوشش رسانه‌ای بسیار محدود برای نامزدهای اپوزیسیون، پیروزی اردوغان در دور نخست انتخابات بعید است و انتخاب بین دو کاندیدای اصلی به دور دوم خواهد کشید.

رسانه‌های ترکیه تنها سخنان اردوغان و وزرای او را پوشش می‌دهند و در طول روز دو یا سه سخنرانی آن‌ها در تمام کانال‌های اصلی پخش می‌شوند، در حالی که دیدگاه‌های احزاب اپوزیسیون به هیچ‌وجه پوشش داده نمی‌شوند.

رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا