گوناگون

سفیران فلسطین از چهار کشور اروپایی فراخوانده شدند

دولت خودگردان فلسطین، نمایندگانش در رومانی، مجارستان، اتریش و جمهوری چک را به رام‌الله فراخواند. این واکنشی اعتراضی است به حمایت این کشورها از انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت‌المقدس).

وزارت خارجه فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد که به خاطر شرکت سفیران رومانی، اتریش، مجارستان و چک در مراسم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، نمایندگان خود از این کشورها را فراخوانده است. هدف این اقدام، گوشزد کردن تعهدات این کشورها در چارچوب سیاست‌های اتحادیه اروپاست. این اتحادیه مخالفت جدی خود را با انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم ابراز کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین آمده که جابجایی سفارت آمریکا، نقض آشکار حقوق بین‌المللی و نافی قطعنامه‌هایی است که سازمان ملل در تایید اشغالی بودن اورشلیم صادر کرده است؛ چیزی که کشورها را از انتقال سفارت‌خانه‌هایشان به این شهر منع می‌کند.

تصمیم دونالد ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم موجی از خشم و عصیان نزد فلسطینی‌ها به پا کرد. آنها این اقدام را مقدمه‌چینی برای پایتخت شدن اورشلیم شرقی تلقی می‌کنند.

بازگشت نماینده سازمان آزادیبخش فلسطین از واشنگتن

یک روز پیش‌تر، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، نماینده سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در واشنگتن را به رام‌الله فراخوانده بود. حسام زملط، مدیر دفتر جنبش آزادیبخش فلسطین در واشنگتن، چهارشنبه ۱۶ مه به رام‌الله بازگشت و معلوم نیست کی دوباره به آمریکا خواهد رفت.

ترکیه و آفریقای جنوبی هم در واکنشی اعتراضی به رفتار اسرائیل در قبال تظاهرکنندگان فلسطینی، سفرای خودشان را از اسرائیل فراخواندند. بلژیک و ایرلند سفیران اسرائیل در این کشورها را احضار کردند. ترکیه از سفیر اسرائیل در آنکارا خواست موقتا به کشورش بازگردد.

اسرائیل به خاطر آن که پاسخ اعتراضات فلسطینی‌ها را با تفنگ و فشنگ داده، زیر فشار افکار عمومی جهان قرار گرفته است. روز دوشنبه (۱۴ مه/۲۴ اردیبهشت) درگیری بین فلسطینی‌های معترض و ارتش اسرائیل در نواحی مرزی نوار غزه بیش از ۶۰ کشته برجا گذاشت که در میان‌شان بچه‌ها و نوجوانان نیز به چشم می‌خورند. متجاوز از ۲۴۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

نیروهای مسلح اسرائیلی در توجیه این خشونت، به لزوم دفاع از مرزها و گسترش دایره نفوذ جنبش اسلامگرای حماس در مناطق فلسطینی استناد کرده‌اند.

اسرائیل کرانه باختری رود اردن و اورشلیم شرقی را در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ اشغال کرد و اورشلیم شرقی را بخشی از خاک این کشور خواند. چیزی که هرگز از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا