گوناگون

طرح تقسیمات کشوری در کازرون متوقف شد

وزارت کشور دولت روحانی پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح تقسیمات کشوری در کازرون «تا تامین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است.» وقتی مردم متحد  و یک پارچه عمل کنند، مسلمآ می توانند رژیم مستبد مذهبی را به عقب نشینی وادارند….

عبدالرضا رحمانی فضلی، ریشه اعتراضات اخیر در کازرون به عواملی غیر از تقسیمات کشوری نسبت داده شده که باید «مورد شناسایی دقیق» قرار گیرند. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «با عناصرى که با اهداف دیگرى سعى در برهم زدن نظم و امنیت عمومى داشته‌اند برخورد قاطع قانونى انجام خواهد شد.»

آمار رسمی‌ای که در رسانه‌های جمهوری اسلامی منتشر شده، حاکی از کشته شدن یک نفر در اعتراضات اخیر کازرون است. اما یکی از کاربران دویچه ‌وله ظهر پنج‌شنبه (۱۷ مه/۲۷ اردیبهشت) از ۷ کشته در درگیری‌های کازرون خبر داده است.

درگیری و تجمع در کازرون در اعتراض به طرح تقسیمات کشوری شروع شد. طرحی که قرار است دو بخش «قائمیه» و «کوهمره نودان» را از این شهر جدا کند و به تشکیل شهرستان جداگانه‌ای به نام «کوه چنار» بیانجامد.

این طرح پیش‌تر در دفتر تقسیمات کشوری در وزارت کشور تصویب شده و اکنون در دستور کار هیات دولت قرار دارد. بخش بزرگی از شعارها و اعتراضات مردم کازرون متوجه حسین رضازاده، نماینده شهر در مجلس است که این طرح را پیگیری کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا