گوناگون

در سقوط یک هواپیمای مسافربری کوبا بیش از ١٠٠ نفر کشته شدند

یک هواپیمای مسافربری کمپانی هواپیمائی کوبا اندکی پس از برخاستن از فرودگاه «خوزه مارتی» در هاوانا، روز جمعه ١٨ ماه مه در ساعت ١٢ و ٨ دقیقه به وقت محلی، سقوط کرد و بگزارش خبرنگاران حاضر در محل بکلی درهم شکست. براساس نخستین گزارش‌ها تنها سه تن از ١٠۴ سرنشین این هواپیما زنده مانده و به بیمارستان منتقل شده‌اند. حال هر سه نفر بشدت وخیم ارزیابی شده است.

 

هواپیمای بوئینگ ٢٠١-٧٣٧ کمپانی «کوبانا د اَویاسیون» که از یک کمپانی مکزیکی کرایه شده بود، در مزرعه ای در نزدیکی فرودگاه در فاصلۀ میان محلات «بویروس» و «سانتیاگو د لاس وگاس» در بیست کیلومتری جنوب پایتخت کوبا سقوط کرد و دچار حریق شد.

رئیس جمهوری جدید کوبا، «میگل دیاز کانل»، که در محل حاضر شده بود از یک «حادثۀ تاسف‌بار هوائی» سخن گفت و به «شمار فراوان قربانیان» اشاره کرد. وی افزود که نُه خدمۀ پرواز «خارجی» بوده‌اند. بر اساس گزارش و تصاویری که تلویزیون دولتی کوبا پخش کرد، سه تن از سرنشینان هواپیما که بشدت زخمی شده بودند در بیمارستان بستری شده‌اند.

این هواپیما که در سال ١٩٧٩ ساخته شده بود، بر پایۀ اطلاعات ارائه شده از سوی دولت مکزیک در نوامبر ٢٠١٧ مورد بازبینی کامل قرار گرفته بود.

آخرین حادثۀ هوائی در کوبا به آوریل ٢٠١٧ برمی‌گردد که در آن یک هواپیمای نظامی با ٨ سرنشین در بلندی‌های غرب کشور سقوط کرد. در سال ٢٠١٠ یک فروند هواپیمای آ.ت.ارـ ٧٢ متعلق به کمپانی هوائی «کوبن آئروکاریبئن» که از سانتیاگو به هاوانا می‌رفت در مرکز کشور سقوط کرد و کلیۀ ۶٨ سرنشین آن و از جمله ٢٨ خارجی کشته شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا