حقوق بشر

بازداشت چند فعال حقوق زنان در عربستان

شبکه تلویزیونی خبری دولتی در عربستان گزارش داده است که این زنان بابت تماس‌هایشان با یک کشور خارجی دستگیر شده‌اند. عربستان سعودی برای زنان قوانین خیلی سخت‌گیرانه‌ای دارد که طبق آن زنان برای تصمیم‌ها و اقدام‌های مختلفی باید اجازه شوهر یا یک قیم مرد را داشته…
درخواست عربستان از شهروندان خود برای خروج فوری از لبنان

مقام‌های عربستان سعودی ۷ کنشگر حامی حقوق زنان را بازداشت کرده‌اند. این بازداشت‌های کنشگران برجسته حقوق زنان در عربستان چند هفته پیش از رفع ممنوعیت رانندگی برای زنان رخ داده است.

دلیل این بازداشت‌ها روشن نیست ولی کنشگران می‌گویند مقام‌های سعودی در تلاش اند این زنان را ساکت کنند.

شبکه تلویزیونی خبری دولتی در عربستان گزارش داده است که این زنان بابت تماس‌هایشان با یک کشور خارجی دستگیر شده‌اند. عربستان سعودی برای زنان قوانین خیلی سخت‌گیرانه‌ای دارد که طبق آن زنان برای تصمیم‌ها و اقدام‌های مختلفی باید اجازه شوهر یا یک قیم مرد را داشته باشند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که لجین هذلول، عزیزه آل یوسف، و ایمان نجفیان در میان بازداشت‌شدگان هستند. آنها علنا از ممنوعیت رانندگی زنان و همین‌طور قوانین قیمومیت زنان در عربستان انتقاد کرده‌اند.

حکومت سعودی در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که منع رانندگی برای زندان را لغو می‌کند. این اصلاحات قرار بوده در ماه آینده اجرایی شود.

این از جمله اصلاحاتی بوده که ولیعهد ۳۲ساله عربستان، محمد بن سلمان، پیش برده است. او هم‌چنین برنامه “چشم‌انداز ۲۰۳۰” را جلو برده است که هدف آن متنوع‌کردن اقتصاد سعودی و بازکردن جامعه اعلام شده است.

ولی این تغییرات با ماجراهای دیگری هم همراه شده است. از جمله در ماه نوامبر سال گذشته، ده‌ها شاه‌زاده عالی‌رتبه، بازرگان و وزرای فعلی و سابق در جریان آن‌چه “کارزار مبارزه با فساد” اعلام شد، بازداشت شدند و برای مدتی طولانی در یک هتل مجلل زندانی بودند.

هم‌چنین ماجرای سفر خبرساز سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، که ناگهان راهی عربستان شد و برای چندین روز معلوم نبود کجاست.

در عین حال عملیات نظامی ائتلاف عربستان در یمن هم که از زمانی آغاز شد که محمد بن سلمان وزیر دفاع بوده، انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا