جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد؛ نخل طلا برای کارگردان ژاپنی

جایزه نخل طلای هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن پس از ۲۱ یک سال به یک کارگردان ژاپنی تعلق گرفت. همچنین به طور مشترک جایزه بهترین فیلمنامه به جعفر پناهی و نادی ساعی‌ور برای فیلم “سه رخ” و آلیس رورواچر برای فیلم “خوشبخت مثل لازارو” اهدا شد.

سولماز پناهی از طرف پدرش جعفر پناهی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن را دریافت کردعکس: خبرگزاری فرانسه

جایزه نخل طلای هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن پس از ۲۱ یک سال به یک کارگردان ژاپنی تعلق گرفت. همچنین به طور مشترک جایزه بهترین فیلمنامه به جعفر پناهی و نادی ساعی‌ور برای فیلم “سه رخ” و آلیس رورواچر برای فیلم “خوشبخت مثل لازارو” اهدا شد.

در مراسم اختتامیه جشنواره کن ۲۰۱۸ که شامگاه شنبه در سالن بزرگ “لومیر” در کاخ جشنواره برگزار شد، “هیروکازو کوره-اِدا” کارگردان ژاپنی برای ساخت فیلم “دزدان فروشگاه” جایزه نخل طلا را دریافت کرد.

این فیلم درباره یک خانواده کارگر در ژاپن است که پدر و فرزند خانواده به دزدی کردن از فروشگاهی علاقه دارند که در مسیر بازگشت آنها به خانه است. یک شب در راه برگشت از دزدی، “اُسامو” پدر خانواده به دختر کوچکی برخورد می‌کند که مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد.

جایزه نخل طلای هفتاد و یکمین جشنواره کن به فیلم “دزدان فروشگاه” ساخته هیروکازو کورئیدا، کارگردان ژاپنی اهدا شدREUTERS

جایزه نخل طلای کن امسال درحالی به یک کارگردان ژاپنی تعلق گرفت که آخرین بار در سال ۱۹۹۷ یک کارگردان ژاپنی به نام “شوهی ایمامورا” برای ساخت فیلم “مارماهی” این جایزه را کسب کرده بود.

” هیروکازو کوره-اِدا” همچنین اعلام کرد که مایل است جایزه خود را با جعفر پناهی و کیریل سیبرنیکوف، دو کارگردان ایرانی و روس که امکان حضور در جشنواره را نداشتند، تقسیم کند. وی همچنین در دریافت این جایزه “همه جوان‌هایی که کار سینما را آغاز می‌کنند” را هم شریک خود کرد.

ستایش جعفر پناهی از عباس کیارستمی

جایزه بهترین فیلمنامه این جشنواره نیز به طور مشترک به “آلیس رورواچر” برای فیلم ” خوشبخت مثل لازارو” و همچنین جعفر پناهی و نادی ساعی‌ور برای فیلم “سه رخ” تعلق گرفت.

جعفر پناهی به دلیل ممنوع‌الخروج بودن، امکان حضور در این جشنواره را نیافت و سولماز پناهی دختر وی هنگام دریافت این جایزه ضمن تشکر از حاضران و اعضای هیئت داوران جشنواره از سوی پدرش برای اعطای جایزه و همچنین اعضای کمیته انتخاب فیلم برای گنجاندن آن در بخش مسابقه، از عباس کیارستمی، کارگردان فقید ایرانی یاد کرد.

جعفر پناهی و نادی ساعی‌ورwww.festival-cannes.com

سولماز پناهی در این مراسم همچنین به نقل از پدرش گفت: “روزی که از کن با جایزه دوربین طلایی بازگشتم، عباس کیارستمی در فرودگاه تهران به استقبالم آمد. بسیار متاسفم که او دیگر در بین ما نیست و اگر بود هردو در تهران به تماشای مراسم امشب نشسته بودیم.”

گفتنی است جایزه دوربین طلایی، امسال به فیلم “دختر” اثر “لوکاس هونت” کارگردان بلژیکی تعلق گرفت.

جایزه بزرگ هیئت داوران برای فیلمی علیه نژادپرستی در آمریکا

جایزه بزرگ هیئت داوران نیز به “اسپایک لی” برای ساخت فیلم “کلنزمن سیاه” تعلق گرفت که موضوع آن نژادپرستی، راست افراطی و همچنین دونالد ترامپ است.

داستان فیلم در “شارلوت ویل” در ایالت ویرجینیای آمریکا می‌گذرد . جایی که در تابستان گذشته شاهد تندروی‌های راست افراطی علیه سیاه پوستان بود.

درخواست کارگردان لبنانی از حاضران در جشنواره

“نادین لَبَکی” کارگردان لبنانی هم برای فیلم “کَفَرناحوم” جایزه هیئت داوران این جشنواره را دریافت کرد.

فیلم ” کَفَرناحوم” درباره دختر بچه‌ای رها شده است که علیه شرایط سختی که به او تحمیل می‌شود، شورش می‌کند.

“نادین لَبَکی” که به همراه پسرش برای دریافت جایزه خود به روی صحنه رفت خطاب به حاضران از آنها خواست تا “دیگر از این مسائل روبرنگردانند و به روی زندگی چنین کودکانی چشمان خود را نبندند.”

نخل طلای ویژه برای ژان لوک گدار

ژان لوک گدار، کارگردان فرانسوی- سوئیسی که امسال با فیلم “کتاب تصویر” در جشنواره حضور داشت نیز “نخل طلای ویژه” آن را دریافت کرد.

فیلم “کتاب تصویر” آخرین ساخته گدار اشاره‌ای دارد به جنگ‌های خاورمیانه و آنچه در کشورهای این منطقه می‌گذرد. هرچند خود او در نشست مطبوعاتی این فیلم تاکید کرد که علاقه‌ای به مسائل روز ندارد.

خبر خوب برای لهستان

همچنین در مراسم اختتامیه جشنواره کن “پاول پاولیکوسکی” کارگردان لهستانی جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم سیاه و سفید “جنگ سرد” گرفت که موضوع آن، قصه یک عشق در جریان جنگ سرد است.

وی هنگام دریافت جایزه گفت: “بعد از سالها این نخستین بار است که یک فیلم لهستانی در کن برنده جایزه می‌شود و این خبر خوبی برای کشور عزیز ماست و خبرهای خوب اندک هستند.”

” پاول پاولیکوسکی” ۶۰ ساله در سال ۲۰۱۵ نیز جایزه اسکار را برای فیلم پیشین خود “ایدا” دریافت کرده بود.

جایزه بهترین بازیگر زن برای نماد اعتراض به هاروی واینستین

جایزه بهترین بازیگر زن و مرد نیز به ترتیب به ” آسیه ارژانتو” و “مارچلو فونته” دو هنرمند ایتالیایی اهدا شد.

“آسیه ارژانتو” که از متهم کنندگان “هاروی واینستین” تهیه کننده هالیوودی به تجاوز و آزار جنسی در سینماست، هنگام دریافت جایزه خود گفت: ” در سال ۱۹۹۷ او به من تجاوز کرد. آن موقع من ۲۱ سال داشتم. هرچند این فستیوال همیشه برای او محفوظ بود اما او دیگر هرگز جایی در این فستیوال ندارد.”

این بازیگر ایتالیایی که به دلیل افشاگری خود علیه این تهیه کننده به “نماد اعتراض علیه هاروی واینستین” تبدیل شده در ادامه گفت: “اکنون همه به او پشت کرده‌اند، حتی آنهایی که هرگز چیزی را بازگو نکردند و درمیان شما کسانی هستند که باید انگشت خود را به دلیل رفتار ناشایست خود نسبت به زنان بالا ببرند، رفتار ناشایست این صنعت و هر صنعت دیگری. شما خود می‌دانید چه کسانی هستید و از آن مهمتر ما می‌دانیم که شما که هستید.”

“مارچلو فونته” هم هنگام دریافت جایزه خود برای بازی در فیلم “داگمن” گفت: “وقتی کوچک بودم، در خانه چشمانم را می‌بستم و حس می‌کردم صدای تشویق می‌شنوم. اکنون این تشویق شما هستند. من در خانه خودم هستم. خانواده من شمائید. خانواده من کن است.”

نخل طلای فیلم کوتاه برای دو فیلم

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه را هم “چارلز ویلیام” کارگردان استرالیایی برای فیلم “همه این پدیده‌ها” دریافت کرد.

جایزه ویژه فیلم کوتاه این جشنواره هم از سوی هیئت داوران به کارگردانی از چین تعلق گرفت.

Print Friendly, PDF & Email