بین‌المللی

افشای طرح جدید اروپا، چین و روسیه برای حفظ برجام

یک دیپلمات بلندپایه اتحادیه اروپا به روزنامه ولت ام سونتاگ گفت:” ما باید از چیزی به نام ‘توافق هسته‌ای وین’ دور شویم و تعدادی عناصر اضافی اضافه کنیم. فقط این کار، ترامپ را به موافقت و رفع مجدد تحریم‌ها متقاعد خواهد کرد”.
اروپا به همراه روسیه و چین در حال بررسی توافق جدیدی برای حفظ توافق هسته‌ای هستند.

به نقل از رویترز، یک روزنامه آلمانی گفته اروپا به همراه روسیه و چین به امید نجات برجام، در حال بررسی توافقی هستند که به موجب آن، ایران در ازای دریافت کمک مالی، برنامه موشک بالستیکی و فعالیت‌هایش در منطقه را محدود می‌کند.

روزنامه آلمانی ولت ام سونتاگ به نقل از منابع بلندپایه در اتحادیه اروپا گفته مقاماتی از این اتحادیه و روسیه و چین، در هفته آینده به رهبری هلگا اشمیت در وین برای بررسی خروج آمریکا از برجام جلسه می‌گیرند.

آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین در این جلسه شرکت خواهند کرد، اما آمریکا در این جلسه حضور نخواهد داشت. ایران که در گذشته با درخواست‌ها برای محدود کردن برنامه موشکی مخالفت کرده، هنوز معلوم نیست که در این جلسه شرکت کند.

از جمله دلایل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای خروج از توافق هسته‌ای این بود که این توافق برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های آن در منطقه را پوشش نمی‌دهد. اما اکنون به گفته این روزنامه آلمانی، رسیدن به یک توافق جدید که ضمن حفظ برجام، برنامه موشک بالستیکی ایران و نیز فعالیت‌های منطقه‌ای آن را محدود می‌کند، ممکن است ترامپ را متقاعد کند که تحریم‌های ایران را رفع کند.

یک دیپلمات بلندپایه اتحادیه اروپا به روزنامه ولت ام سونتاگ گفت:” ما باید از چیزی به نام ‘توافق هسته‌ای وین’ دور شویم و تعدادی عناصر اضافی اضافه کنیم. فقط این کار، ترامپ را به موافقت و رفع مجدد تحریم‌ها متقاعد خواهد کرد”.

در ۸ ماه می، ترامپ به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شد و تحریم‌های آمریکا را مجددا علیه ایران برقرار کرد. سایر طرف‌های برجام، این اقدام یکجانبه ترامپ را محکوم کردند. مقامات اروپایی ضمن اعلام پایبندی به برجام، گفتند که ناکامی اروپا در حفظ توافق هسته‌ای، فاجعه‌بار خواهد بود.

ایران در تامین منافع مالی توافق هسته‌ای با مشکلاتی مواجه بوده است. زیرا تحریم‌های باقیمانده آمریکا علیه برنامه موشکی ایران، مانع از تجارت سرمایه‌گذاران غربی با ایران شد.

به گفته این روزنامه، با توجه به این درک که دور زدن تحریم‌های آمریکایی برای شرکت‌های اروپایی دشوار است، مقامات در حال بررسی یک رویکرد جدید هستند.

بنا به ادعای این روزنامه آلمانی، توافق جدید ممکن است شامل میلیارد‌ها دلار کمک مالی به ایران شود. این کمک‌ها چیزی شبیه به کمک‌های میلیاردی اروپا به ترکیه برای میزبانی از مهاجران و بستن مرزهایش، است.

ایران و اروپا، گفتگو‌های خوبی درباره نحوه نجات توافق هسته‌ای داشته‌‎اند. با این حال، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته این گفتگو‌ها به آنچه در چند هفته آینده اتفاق می‌افتد، بستگی دارد.
فرارو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا