گوناگون

فروش اعضای بدن در ایران؛ حراج زندگی!

روی در و دیوارهای شهر پر شده است از آگهی‌های فروش کلیه، کبد، قرنیه چشم و..؛ اغلب آگهی‌ها مربوط به جوانانی است که فشارهای اقتصادی آن‌ها را در تنگنا قرار داده است …

روی در و دیوارهای شهر پر شده است از آگهی‌های فروش کلیه، کبد، قرنیه چشم و..؛ آگهی‌هایی که گویی زندگی انسان‌ها در آن به فروش گذاشته شده است. ماجرا وقتی دردناک‌تر می‌شود که اغلب آگهی‌ها مربوط به جوانانی است که فشارهای اقتصادی آن‌ها را در تنگنا قرار داده و این مسئله را با فروش اعضای بدن خود جبران می‌کنند.

فروش اعضای بدن در ایران بازار داغی دارد؛ چراکه این پدیده طی ۱۵ سال گذشته رشد چشمگیری پیدا کرده است. رئیس انجمن پیوند اعضای خاورمیانه با انتقاد از این موضوع، می‌گوید: «کلیه فروشی حیثیت ما را در سطح جهان خدشه‌دار کرده است.»

دلال‌ها در این بازار داغ نقش پررنگی دارند. آن‌ها اطراف برخی بیمارستان‌ها در تهران، شیراز و اصفهان پرسه می‌زنند و به دلالی کلیه، کبد، ریه، قرنیه چشم، قلب و لوزالمعده می‌پردازند. این دلال‌ها روزبه‌روز حرفه‌ای و بی‌رحم‌تر می‌شوند؛ چراکه هم دهنده و هم گیرنده عضو از روی ناچاری سراغ آن‌ها می‌روند. یک‌ طرف معامله کسی است که از روی فقر و بی‌پولی عضو بدنش را حراج می‌کند و طرف دیگر معامله نیز اگر عضو موردنیازش را نخرد، باید با مرگ روبرو شود.
اغلب دلال‌های اعضای بدن به لیست افرادی که در انتظار پیوند عضو هستند، دسترسی دارند. درحالی‌که این لیست باید محرمانه و محفوظ باشد؛ اما گویی چیز محرمانه‌ای در ایران وجود ندارد. دلال‌ها با سوءاستفاده از این لیست، با متقاضیِ عضو تماس برقرار می‌کنند و آن‌ها را به خرید با قیمت‌های کلان یا معاوضه اعضای بدن متقاعد می‌کنند.
وبسایت «انجمن اهدای عضو ایرانیان» تعداد افراد منتظر در صف پیوند را ۲۶ هزار نفر اعلام کرده است. اغلب آن‌ها از خانواده‌های بی‌بضاعتی هستند که توانایی پرداخت هزینه خرید عضو و پیوند را ندارند و به همین دلیل باید منتظر باشند. در مقابل، خانواده کسانی که دچار مرگ مغزی می‌شوند کمتر حاضر به اهدای عضو عزیز ازدست‌رفته‌شان هستند. همین مسئله باعث انتظار بیشتر متقاضیان عضو می‌شود.
علی ملک حسینی، رئیس انجمن پیوند اعضای خاورمیانه دراین‌باره می‌گوید: «علی‌رغم اینکه شمار افراد مرگ مغزی در ایران، از سایر کشورهای منطقه بیشتر است؛ اما متأسفانه هنوز پیوند عضو از مرگ مغزی آمار بالایی ندارد.» البته این خبر خوبی برای دلال‌های اعضای بدن محسوب می‌شود.

معامله غیرانسانی
یک جامعه‌شناس درباره افزایش فروش اعضای بدن در ایران، به «شبکه بیان» می‌گوید: «متأسفانه اغلب خانواده‌هایی که عزیزانشان در تصادفات و سایر حوادث دچار مرگ می‌شوند، حاضر به اهدای عضو به کسانی که احتیاج به پیوند دارند، نیستند و این مسئله موجب انحراف تقاضا به بازار سیاه می‌شود. قاچاق اعضای بدن نیز به همین خاطر رشد چشمگیری یافته است.»
معصومه زیارتی با انتقاد از اوضاع خریدوفروش اعضای بدن در ایران، ادامه می‌دهد: «اگرچه خریدوفروش کلیه، کبد و سایر اعضای بدن خارج از چارچوب در نظر گرفته‌شده، غیرقانونی محسوب می‌شود ولی انگار دولت چندان با حضور دلال‌ها مخالف نیست. به نظر من این یک عمل غیرانسانی است که عضوی از بدن یک نفر را که در فقر و نداری به سر می‌برد با کمترین قیمت بخرند و با قیمت‌های نجومی به افرادی بفروشند که هیچ راه دیگری ندارند.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا