بین‌المللی

پیروزی مادورو در انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا

پیروزی این راننده پیشین اتوبوس پیشین که در سال ۲۰۱۳ میلادی قدرت را به دست گرفت، ممکن است دوری جدید از تحریم‌ها را علیه دولت سوسیالیست این کشور به دنبال داشته باشد که در حال حاضر نیز با بحران اقتصادی ویرانگری دست به گریبان است.

تیبیسای لوسنا، رییس شورای ملی انتخابات ونزوئلا با اشاره به شمارش ۹۲.۶ درصد آرا اخذ شده در انتخابات ریاست‌جمهوری، اعلام کرد که بر اساس نتایج به دست آمده مادورو در سمت خود به عنوان رییس‌جمهوری این کشور ابقا شده است.
وی میزان مشارکت در این انتخابات را ۴۶.۰۱ درصد اعلام کرد و گفت، مادورو ۵ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۷۱۸ رأی به دست آورده است. پس از او، هنری فالکون از جناح مخالف یک میلیون و ۸۲۰ هزار و ۵۲۲ رأی به دست آورده است.
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا، روز گذشته –یکشنبه- برای یک دوره شش‌ساله دیگر برنده انتخابات شد. این در حالی است که رقبای مادورو این انتخابات را به اتهام تشریفاتی بودن و اقدام‌های غیرقانونی تحریم کردند و منتقدان آن را مضحکه‌ای توصیف کردند که راه را برای دیکتاتوری باز می‌کند.

پیروزی این راننده پیشین اتوبوس پیشین که در سال ۲۰۱۳ پس از مرگ «هوگو چاوز»، رئیس‌جمهوری فقید ونزوئلا قدرت را به دست گرفت، ممکن است دوری جدید از تحریم‌ها را علیه دولت سوسیالیست این کشور به دنبال داشته باشد که در حال حاضر نیز با بحران اقتصادی ویرانگری دست به گریبان است.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، تهدید کرده که اقدام‌هایی را در رابطه با نفت ونزوئلا انجام دهد.

اداره انتخابات ونزوئلا که نزدیکان مادورو آن را در دست دارند، اعلام کرده که رئیس‌جمهوری منتخب پنج و هشت دهم میلیون رای را به خود اختصاص داده و «هنری فالکون» رقیب اصلی او، یک و هشت دهم میلیون رای را در اختیار داشته است.

مادورو، خطاب به جمع پرشور طرفدارانش که در برابر کاخ ریاست‌جمهوری در مرکز شهر کارکاس جمع شده بودند گفت: «آن‌ها من را دست کم گرفتند.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا