گوناگون

بازی خطرناک آمریکا

مایک پنس، معاون رئیس‌ جمهور آمریکا ساعاتی پس از رونمایی از “نقشه راه برای ایران” از سوی وزیر خارجه این کشور، در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: آنچه دونالد ترامپ روشن ساخته و وزیر خارجه آن را بیان کرد این است که ما با مردم ایران هستیم. مردم ایران شایسته‌ تر از آن هستند که رژیمی حامی تروریسم بر آنها حکومت کند. رژیمی که تهدیدی برای جامعه جهانی است. در مقابله با چنین تهدیدها ، سمت گیری سیاسی و نظر واقعی  این است که  مبارزهٔ مردم ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه و استقرار حکومت ملّی و دموکراتیک در ایران و استقرار آزادی، دموکراسی، استقلال، و عدالت اجتماعی با دخالت نظامی و مخرّب نیروهای مرتجعی همچون دولت‌های ترامپ، نتانیاهو، و بن‌سلمان امکان‌پذیر نیست. در این لحظات حساس، مهم‌ترین وظیفهٔ همهٔ نیروهای ملّی و دموکراتیک بسیج کردن و به حرکت درآوردن همهٔ نیروهای صلح‌طلب میهن و جهان برای جلوگیری از آغاز جنگی ویرانگر و فاجعه‌بار در منطقهٔ ماست….

واکنش رسانه های آمریکایی به سخنان پمپئو

اگر چه وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی‌ روز گذشته خود صریحا به سیاست تغییر رژیم در ایران اشاره‌ای نکرد، اما محتوای سخرانی و مفاد درخواست‌هایش از تهران، باعث شد اغلب رسانه‌ها هدف اصلی استراتژی آمریکا را تغییر و براندازی رژیم ایران بدانند.

روزنامه واشنگتن‌ پست، سخنرانی وزیر خارجه آمریکا را یک مطالبه تقریبا صریح برای تغییر رژیم در تهران توصیف کرد.

وبگاه شبکه سی‌ان‌ان، نیز مانند سایر رسانه‌ها، هدف طرح جدید دولت آمریکا را تغییر رژیم در ایران دانست و نوشت: پومپئو روز دوشنبه در یک سخنرانی – که بسیاری از تحلیلگران آن را کاملا یک سیاست تغییر رژیم دانستند که فقط اسم تغییر رژیم نداشت – گفته آمریکا حکومت ایران را از طریق تحریم‌های اقتصادی و فشار نظامی خُرد خواهد کرد مگر آنکه رفتارش در خاورمیانه را تغییر دهد.

کلمنت ترم، کارشناس مسائل ایران، در باره درخواست‌های پومپئو به سی‌ان‌ان گفت: پذیرش شروط دولت آمریکا برای جمهوری اسلامی غیرممکن است. زیرا این شروط به مسائلی می‌پردازند که بخشی از هویت انقلاب اسلامی است. ما شاهد یک توافق جدید جدید (با رژیم ایران) نخواهیم بود، بلکه به سمت تغییر رژیم می‌رویم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا