گوناگون

جنجال در مجلس ایران در زمان بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم

در جلسه علنی امروز سه‌شنبه یکم خرداد مجلس شورای اسلامی پس از جر و بحث‌های طولانی سرانجام تعویق دو هفته‌ای رسیدگی به لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی تأمین مالی تروریسم با ۱۳۸ رأی موافق، ۹۲ رأی مخالف و شش رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ رأی نمایندگان حاضر، به تصویب رسید….

رئیس مجلس رژیم گفته علی خامنه ای نظری درباره این لایحه ندارد اما دولت حسن روحانی مخالف مسکوت ماندن آن حتی برای دو هفته است

همزمان با مخالفت نمایندگان از جمله نصرالله پژمان فر نماینده مشهد و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر که «فریاد می زدند نمی گذاریم این لایحه در مجلس بررسی شود» کاظم جلالی از نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی و رئیس مرکز پروهش های مجلس همراه اعضای هیات رئیسه مجلس به سمت معترضان رفتند ولی نتوانستند آنها را آرام کنند.

رسانه‌ های در این ارتباط می گویند: این شرایط را  علی  لاریجانی از حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواسته تا گزارش را قرائت کند اما آقای نقوی حسینی گفت که کمیسیون بررسی این لایحه را «به چند دلیل صحیح نمی‌داند از این رو ما گزارشی برای قرائت به مجلس نداده ایم».

نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در اخطار قانون اساسی گفته «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ترکمنچای دوم است و در صورت تصویب ننگی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود». آقای قاضی‌پور گفته «با تصویب این لایحه یقه جمهوری اسلامی را در کشورهای گوناگون و سازمان ملل خواهد گرفت».

عهدنامه ترکمانچای در سال ۱۲۰۶ خورشیدی در زمان پادشاهی فتحعلی شاه بین ایران و روسیه امضا شد. بر اساس این معاهده ایروان و نخجوان از حاکمیت ایران خارج و به روسیه واگذار شد؛ ایران حق کشتی‌رانی در دریای خزر را هم از دست داد و ملزم به پرداخت غرامت به روسیه شد.

با شدت گرفتن اعتراضات در صحن علنی، علی لاریجانی بازگرداندن این لایحه به کمیسیون امنیت ملی را به رای گذاشت که نمایندگان به آن رای مثبت دادند و موضوع موقتا از دستور کار صحن علنی خارج شد.

دو روز پیش از این هم مجلس ایران با حضور علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمدجواد ظریف جلسه ای غیرعلنی برای بررسی لوایحی از جمله این لایحه برگزار کرد که درز مباحث آن به بیرون جنجالی شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا