بین‌المللی

بشار اسد بعد از شش سال بر تمامی پایتخت مسلط شد

بعد از نبردی سخت با آخرین بقایای گروه “دولت اسلامی” (داعش)، نیروهای دولتی سوریه موفق شدند “کنترل کامل” پایتخت را به دست گیرند. نیروهای پلیس سوریه اینک محله‌های ویران شدۀ دمشق را تحت نظر گرفته‌اند.

یرموک با رنگ قرمز مشخص شده. در پایین آن، محله حجرالاسود دیده میشود

 

روز سه‌شنبه ٢٢ مه/اول خرداد، پلیس سوریه نظارت بر محلات جنوب پایتخت را به عهده گرفت. یک روز قبل، نیروهای مسلح رژیم موفق به تصرف اردوگاه فلسطینی یرموک و دو محلۀ مجاور یعنی حجرالاسود و تضامن شدند. از سال ٢٠١٢ تاکنون، این نخستین بار است که نیروهای دولتی تمامی دمشق و حومه‌هایش را در اختیار می‌گیرند.

طی یک ماه گذشته، نیروهای دولتی آخرین محلات در دست داعش را زیر آتش سنگین گرفتند و سرانجام در دو روز اخیر بیش از هزار نفر از نیروهای “جهادی” از یرموک و اطراف آن تخلیه شدند.

یرموک که زمانی اقامتگاه بیش از ١۶٠هزار فلسطینی بود اینک به قدری ویران شده که کارشناسان سازمان ملل، بازگشت ساکنان آن را آرزویی تقریباً محال دانسته‌اند.

اردوگاه یرموک که تا مرکز دمشق هفت کیلومتر فاصله دارد، در اوایل دهۀ ١٩۵٠ و در پی شکل‌گیری کشور اسرائیل، برای پذیرش آوارگان فلسطینی به وجود آمد. یرموک با این که همچنان “اردوگاه” نامیده می‌شد، طی چند دهه به یک محلۀ بزرگ آباد مسکونی و تجاری تبدیل شده بود.

با آغاز بحران سیاسی و جنگ سوریه در سال ٢٠١١، حومه‌ها و شهرک‌های اطراف پایتخت کم کم به دست گروه‌های مخالف رژیم و بعد به دست داعش افتاد به طوری که در اواسط سال ٢٠١٢، دولت سوریه دیگر هیچ حضوری در این مناطق نداشت. اما طی یک سال گذشته، رژیم دمشق با کمک مسکو حملات سنگینی را در اطراف پایتخت به اجرا گذاشت. نزدیک به یک ماه قبل، غوطۀ شرقی که یک منطقۀ شهری بسیار وسیع در نزدیکی پایتخت است توسط نیروهای رژیم تصرف شد. اینک با حضور نیروهای پلیس در کوچه و خیابان‌های ویران‌شدۀ یرموک، حجرالاسود و تضامن، حضور رژیم بشار اسد و تسلط آن بر تمامی پایتخت به واقعیتی ملموس تبدیل شده است.
رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا