گوناگون

ترامپ دیدار خود با رهبر کره شمالی را لغو کرد

سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های فراوان دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور لغو شد. ترامپ با ارسال نامه‌ای به کیم جونگ اون او را از تصمیم خود آگاه ساخته است.

به گفته کاخ سفید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار خود را با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی لغو کرده است. ترامپ با ارسال نامه‌ای به کیم او را از تصمیم خود مطلع ساخته است. دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی قرار بود در ۱۲ ژوئن در سنگاپور برگزار شود.

کره شمالی پیشتر برای دومین بار طی هفته گذشته آمریکا را تهدید کرده بود که دیدار سران دو کشور را لغو خواهد کرد.

گفته می‌شود که تهدید کره شمالی واکنشی به اظهارت مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

پنس گفته بود در صورتی که خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره به سرانجام نرسد، “گزینه لیبی” در دستور کار قرار می‌گیرد.

“مدل لیبی” به حمله نظامی آمریکا و متحدانش به این کشور در سال ۲۰۱۱ اشاره دارد که در نهایت به سقوط رژیم معمر قذافی و کشته شدن او منجر شد. معاون وزیر خارجه کره شمالی طرح این مسئله را “ابلهانه” خوانده است.

به گفته ترامپ آمریکا ترجیح می‌دهد برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی “یک‌باره متوقف شود” اما احتمال دارد این کار به دلایل عملی به صورت مرحله‌ای اجرا شود.

واشنگتن وعده داده که با صرف‌نظر کردن پیونگ‌یانگ از برنامه‌های تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیک خود، کره شمالی به ثبات و امنیت دست یابد و شاهد شکوفایی و رشد اقتصادی باشد.

به گفته برخی کارشناسان سیاسی این دیدار تنها به تعویق افتاده و احتمالاً تاریخ جدیدی برای دیدار رهبران دو کشور اعلام خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا