گوناگون

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران به تعهدات برجام پایبند است

ایران کماکان به الزامات تعیین شده در توافق هسته‌ای عمل می‌کند. این نتیجه نخستین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از خروج آمریکا از برجام است. این در حالی است که آمریکا الزامات تعیین شده در برجام را کافی نمی‌داند.

خبرگزاری آلمان در گزارشی که روز پنجشنبه ۲۴ مه (۳ خرداد) از وین، پایتخت اتریش منتشر کرده، از پایبندی ایران به برجام خبر داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۴ مه نخستین گزارش سه‌ماهه خود را پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران به‌رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، کماکان به موارد تعیین شده در توافق هسته‌ای عمل می‌کند.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موظفند هر سه ماه، گزارشی درباره برنامه اتمی ایران تهیه و منتشر کنند. گزارش کنونی بازرسان آژانس با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای حائز اهمیت خاصی است.

در گزارش بازرسان آژانس آمده است که هیچ سند و مدرکی حاکی از نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران مشاهده نشده است.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مقامات ایران خواسته است تا زمینه‌های بازرسی کارشناسان آژانس از تاسیسات اتمی آن کشور را تسریع کند.

آمانو در عین حال تاکید کرده است که جمهوری اسلامی در همه زمینه‌ها به الزامات مطروحه در متن توافق پایبند بوده است.

سه‌سال پس از توافق

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین ذکر شده است که جمهوری اسلامی در طول دوره‌ی سه‌ساله پس از توافق هسته‌ای، به نکات پیش بینی شده در برجام عمل کرده است.

افزون بر آن در این گزارش تاکید شده که جمهوری اسلامی ایران موضوع محدود کردن ذخایر غنی‌سازی شده اورانیوم خود تا زیر سقف ۳۰۰ کیلوگرم را رعایت کرده است و اقدام به تولید پلوتونیوم در تاسیسات آب‌سنگین اراک نیز ننموده است.

جمهوری اسلامی ایران در عین حال به بازرسان آژانس اطمینان داده است که هدف از تولید “پیشران‌های هسته‌ای” مصارف غیرنظامی است.

به‌رغم تایید پایبندی ایران به الزامات برجام، اوایل ماه مه، دولت آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و مجددا تحریم‌ها علیه آن کشور را به جریان انداخت.

دونالد ترامپ پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای را دروغ می‌داند و مدعی است که نکات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای، تضمین لازم برای مانع شدن از تجهیز جمهوری اسلامی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای را ایجاد نمی‌کند.

اشاره دولت ترامپ به تحدید غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران تا سال ۲۰۲۵ و همچنین محدود بودن بازه‌ی زمانی مربوط به بازرسی تاسیسات اتمی ایران تا سال ۲۰۴۰ است.

به‌رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، دیگر کشورهای ذیربط در تحصیل توافق هسته‌ای، یعنی سه‌کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان و همچنین دو قدرت صاحب حق وتو در شورای امنیت، یعنی روسیه و چین خواستار حفظ برجام هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا