گوناگون

راهپیمایی در قائمیه در حمایت از طرح تقسیمات کشوری در کازرون

یک هفته پس از تظاهرات خونین مردم در کازرون، شماری از ساکنان بخش قائمیه (چنارشاهیجان) در یک راهپیمایی خواستار اجرای تقسیمات کشوری در کازرون و ارتقای بخش خود و همچنین کوهمره به شهرستان کوه چنار شدند.یکی از تصاویری که در اخبار مربوط به تظاهرات روز جمعه منتشر شده است

بر اساس اخباری که روز جمعه (۴ خرداد/ ۲۵ مه) منتشر شده، شماری از ساکنان قائمیه (چنارشاهیجان) پیش از برگزاری نماز جمعه دست به راهپیمایی زدند. راهپیمایی مردم قائمیه (چنارشاهیجان) در تقابل با شعارها و خواست‌هایی آن دسته از مردمی صورت گرفت که در هفته‌های گذشته در کازرون دست به اعتراض زده بودند.

تظاهرات و ناآرامی‌های کازرون در واپسین روزهای ادریبهشت‌ماه باعث آن شده بود که وزارت کشور از اجرای طرح تقسیمات کشوری در کازرون به طور موقت چشم‌پوشی کند.

اعتراف پوشیده وزارت کشور

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران روز ۲۷ اردیبهشت و پس از تظاهرات خونین کازرون بیانیه‌ای منتشر کرده بود. در این بیانیه، وزارت کشور به طور پوشیده اعتراف کرده بود که طرح تقسیمات کشوری در کازرون خواست‌های کارشناسانه را تامین نکرده است.

در بیانیه وزارت کشور از جمله چنین آمده بود: «با تقاضای صاحب‌نظران منطقه و به منظور بررسی دقیق و لحاظ پیشنهادات مردمی و رفع کاستی‌های موجود، طرح پیشنهادی تا تامین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه، در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است.»

راهیپمایی مردم قائمیه

مردم قائمیه (چنارشاهیجان) در راهپیمایی روز جمعه، ۴ خرداد خواستار اجرای این تقسیمات کشوری شده‌اند. در فراخوانی که به منظور تجمع مردم این منطقه منتشر شده، از خواست ارتقای بخش قائمیه و کوهمره به شهرستان کوه چنار دفاع شده است.

در این فراخوان تظاهرات مردم کازرون در مخالفت با اجرای طرح تقسیمات کشوری محکوم شده و از آن به عنوان اقدامی “ساختار شکنانه” یاد شده است.

در جریان تظاهرات خونین کازرون عده‌ای کشته و زخمی شده بودند. تظاهرات روز جمعه مردم قائمیه در دفاع از طرح تقسیمات کشوری در کازرون حکایت از آن دارد که پرونده تقابل موافقان و مخالفان چنین طرحی پایان نیافته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا