گوناگون

جزئیات بیشتر درباره توهین استاد دانشگاه زاهدان به بلوچ‌ها

یک استاد دانشگاه با انتشار دو کلیپ در شبکه‌های اجتماعی باعث اعتراض بلوچ‌ها شد. طبق گزارش ایرنا “استاد هتاک” از خدمت تعلیق و بازداشت شده است. عبدالحمید این فرد را “وابسته به عوامل تفرقه‌انگیز و جریان افراط‌گرا” دانست.

خبرگزاری ایرنا روز شنبه (۲۶ مه/۵ خرداد) بلافاصله پس از انتشار کلیپ استاد دانشگاه آزاد زاهدان از قول دکتر سلطانعلی میر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نوشت: «استاد هتاک این دانشگاه که به اهل سنت اهانت و در این رابطه کلیپی را در فضای مجازی منتشر کرده بود ضمن تعلیق از خدمت توسط کمیته انضباطی دانشگاه، با حکم دادستان دستگیر و بازداشت شد.»

دکتر سلطانعلی میر تاکید کرده است که او “به جرم ارتکابی خود اعتراف کرده است”.

حجت الاسلام علی موحدی‌راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان هم روز شنبه (۵ خرداد) گفت: «جرم این فرد نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی است که قانون برای آنها جرم تعیین کرده است.»

یک منبع آگاه درزاهدان که مایل به انتشار نامش نبود، به دویچه وله فارسی گفت که مسئولین محلی استان سیستان و بلوچستان به دلیل حساسیت این قضیه بلافاصله واکنش نشان داده‌اند. او افزود: «فردی که به اهل سنت و بلوج توهین کرده حمید ص. نام دارد و استاد ادبیات فارسی دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان است. او دو کلیپ توهین‌آمیز منتشر کرده است. در کلیپ اول به دانشجویان سنی بلوچ توهین می‌کند و می‌گوید که “زورم به مولوی‌ها نمی‌رسد ولی من دانشجویان بلوچ را از درس می‌اندازم”.»

این منبع آگاه از زاهدان در ادامه توضیح داد: «او بعد از آن در شب به خیابانی می‌آید که در مسجد مردم روزه‌دار نماز تراویج (نمازهای جماعت مسلمانان سنی در شب‌های ماه رمضان) می‌خواندند و او در فیلمش می‌گوید که “اینها را ببینید که نماز می‌خوانند. به جای نماز بروند دنبال بهداشت باشند”. او هم توهین قومی می‌کند و هم مذهبی. این کلیپ‌ها روز جمعه (۴ خرداد) به شکل وسیعی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده بود طوری‌که در شهر زاهدان و کل استان سیستان و بلوچستان، خصوصا بین دانشجویان، فرهنگیان و عموم مردم التهاب ایجاد کرده بود.»

اوضاع داشت از کنترل خارج می‌شد

این منبع در زاهدان در ادامه تاکید کرد: «اوضاع طوری بوده است که اگر مسئولین به موقع اقدامی نمی‌کردند درگیری می‌شد و کنترل اوضاع از دست خارج می‌شد. به این خاطر دیشب رئیس دانشگاه کمیته انضباطی دانشگاه را تشکیل داد. شورای تامین استان هم تشکیل جلسه داد و نیروهای امنیتی هم حساس شدند. اطلاعات سپاه همان دیشب اطلاع داد که فرد توهین کننده بازداشت شده است.»
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

این منبع آگاه به مسائل اهل سنت از زاهدان، درباره انگیزه این استاد هم چنین توضیح داد: «حقیقتش این است که او خودش قصد نداشته این کلیپ را پخش بکند. مثل اینکه در یک گروه خصوصی گذاشته بوده. مولوی عبدالحمید هم با صدور اطلاعیه‌ای از مسئولین خواست که با او به شدت برخورد شود چون این هم توهین قومی و مذهبی و هم اقدامی علیه امنیت کشور کرده است.»

این منبع آگاه در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی تائید کرد که تا بحال در استان سیستان و بلوچستان کسی به این صورت علنی توهین نکرده و صحبت‌های او سبب تحریک مردم نشده بود و این مورد برای نخستین بار اتقاق افتاده است.

اما او تاکید می ‌کند که افراد دیگری هم در انتشار و پخش این کلیپ‌ها نقش داشتند و دانشجویان بلوچ همیشه گلایه دارند و شکایت می‌کنند که برخی از استادان دانشگاه توهین و تحقیر می‌کنند و با دانشجوبان سنی بلوچ برخورد می‌کنند. به گفته این منبع مطلع از زاهدان “قضیه این استاد فقط الآن رو شده ولی تعداد این گونه اقدامات در سطح دانشگاه زیادند”.

واکنش عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

در ادامه این ماجرا شماری از دانشجویان اهل سنت روز شنبه (۵ خرداد) در مقابل درب دانشگاه آزاد اسلامی در خیابان دانشگاه زاهدان تجمع کردند.

دفتر مولوی عبدالحمید، امام ‌جمعه اهل‌ سنت زاهدان هم با صدور بیانیه‌ای فرد اهانت کننده به اقوام و مذاهب را “وابسته به عوامل تفرقه‌انگیز و جریان افراط‌گرا” معرفی کرده است که در پی “ایجاد تشنج و اختلاف” بین اقوام و مذاهب هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا