بین‌المللی

نبرد طالبان و ارتش افغانستان در هفت ولایت

وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که نیروهای دولتی در هفت ولایت این کشور در حال نبرد با جهادی‌ها هستند. نمایندگان این ولایت‌ها دولت مرکزی را به «بی‌برنامگی» در مقابله با تهدید طالبان متهم کرده‌اند…

به گزارش خبرگزاری «طلوع‌نیوز» افغانستان، نبرد نیروهای دولتی با طالبان در جوزجان، فاریاب،‌ بادغیس، فراه، هلمند،‌ ارزگان و غزنی جریان دارد.

نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) نیز دست‌کم در جوزجان با نیروهای امنیتی درگیر بوده‌اند. به گزارش وب‌سایت «شفقنا»، سه نیروی دولتی یکشنبه ششم خرداد (جوزا) در این ولایت در درگیری با طالبان کشته شدند.

در هلمند نیز یکشنبه حمله انتحاری طالبان باعث کشته و زخمی‌شدن ۱۶ سرباز افغان شد.

نبرد در فاریاب

فاریاب به تازگی هدف حملات طالبان قرار گرفته. پیش از آن فراه و غزنی صحنه درگیری‌های سنگین بودند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع از اعزام نیروهای بیشتر به ولایت فاریاب خبر داده. نیروهای دولتی در ولسوالی‌های شیرین‌تگاب و خواجه‌سبزپوش این ولایت با طالبان وارد نبرد شده‌اند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در فاریاب «دچار مشکل» هستند و ابراز امیدواری کرده که با اعزام نیروهای بیشتر، این وضعیت به ضرر طالبان تغییر کند.

رنگینه کارگر، نماینده فاریاب در مجلس افغانستان اما وضعیت را تیره‌تر از این توصیف کرده و گفته در تمام ۱۱ ولسوالی فاریاب جنگ جریان دارد. به گفته او، دولت تنها بر مرکز ولسوالی‌ها و مقر نیروهای امنیتی کنترل دارد و دیگر بخش‌ها و روستاهای این ولسوالی‌ها همگی سقوط کرده‌اند.

نبرد در غزنی

در غزنی نیز نبرد همچنان جریان دارد اما مقام‌های افغان از برگشتن ورق به نفع نیروهای دولتی خبر داده‌اند.

مقام‌های محلی ولایت غزنی شنبه ۲۹ اردیبهشت هشدار داده بوند که بخش‌هایی از این ولایت شاید سقوط کند و از امکان بروز فاجعه انسانی در صورت پیروز طالبان ابراز نگرانی کرده بودند.

طالبان از مدت‌ها پیش فعالیت‌های خود را در غزنی آغاز کرده و تا کنون نیروهای امنیتی افغان چندین عملیات در این ولایت برای مقابله با جهادی‌های تندرو انجام داده‌اند.

نجیب دانش شنبه ادعا کرد که وضعیت در غزنی از دو روز گذشته «خوب» است. اما نمایندگان غزنی جمعه هشدار داده بودند که نبردها در این ولایت به حومه مرکز آن رسیده و ولسوالی‌های زنه‌خان، خواجه‌عمری و چندین ولسوالی نزدیک به شهر غزنی در آستانه سقوط قرار دارند.

نمایندگان دولت افغانستان را به «بی‌برنامگی» برای مقابله با تهدید طالبان متهم کرده‌اند.

نبرد در فراه

ریاست عمومی امنیت ملی شنبه تصاویری از عملیات نیروهای امنیتی علیه طالبان در ولایت فراه منتشر کرد و مدعی شد که نیروهای ویژه امنیتی به یک پناهگاه طالبان در این منطقه حمله برده‌اند.

بر اساس گزارش دفتر رسانه‌ای ریاست عمومی امنیت ملی، ۱۵ تن از نیروهای طالبان در این حمله کشته شدند.

دو هفته پیش طالبان توانست مرکز ولایت فراه را برای ۲۴ ساعت به کنترل خود درآورد اما نیروهای دولتی به کمک پشتیبانی هوایی ایالات متحده فراه را بازپس گرفتند.

اما پس از آن بار دیگر جنگ دو طرف آغاز شد و نیروهای طالبان با خروج از مخفیگاه و انجام عملیات انتحاری به نیروهای دولتی حمله کردند.

ایران به دست داشتن در این درگیری‌ها و حمایت از طالبان متهم شده است. یکی از دلایل این اتهام‌زنی، اختلاف‌های تهران و کابل بر سر حق‌آبه رودخانه هلمند است.

طالبان در آخرین بیانیه خود هشدار داده بود که دست به حملات بهاری شدیدتری می‌زند اما هدف اصلی‌اش نیروهای خارجی هستند.

سازمان ملل ۱۵ فوریه در گزارش سالانه درباره جنگ در افغانستان اعلام کرد که بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی ۲۰۱۷ در درگیری‌های افغانستان کشته و زخمی شدند: ۳۴۳۸ کشته و ۷۰۱۵ زخمی. بدین‌ترتیب،‌ شمار کشته‌شدگان و زخمی‌های غیرنظامی در هر یک از چهار سال گذشته در افغانستان همواره بالای ۱۰ هزار تن بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا