اجتماعی

تجمع اعتراضی مرغداران در مقابل ساختمان ریاست جمهوری

مرغداران شهرهای مختلف ایران به دلیل افزایش هزینه‌های جانبی و کاهش قیمت مرغ و سوء مدیریت، در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع اعتراضی برگزار کردند. مرغداران علیه وزیر جهاد کشاورزی شعار دادند و خواستار برکناری او شدند.

حمید فاضلی، مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور روز دوشنبه (۷ خرداد/۲۸ مه) به خبرگزاری ایلنا گفت که صدها نفر از مرغداران کل کشور از استان‌های مختلف به تهران آمده‌اند تا به “کاهش قیمت مرغ و بلاتکلیفی مرغداران از ضرر و زیان‌های وارده به خاطر تولید” اعتراض کنند.

فاضلی درباره انگیزه تظاهرکنندگان گفت: «این تجمع به این خاطر است که دولت نظارت دقیق‌تری بر امور داشته باشد و قیمت‌ها به سمت واقعی شدن پیش برود تا تولیدکنندگان هم متضرر نشوند».

خبرگزاری ایرنا هم در گزارش خود به نقل از تجمع‌کنندگان نوشته است از هر استان حدود ۱۵ نفر به عنوان نماینده مرغداران در این تجمع شرکت کرده‌اند تا برای رسیدگی به مشکلات آنها اقدامی صورت گیرد.

شعار مرغداران علیه دولت

در فیلم‌های متعددی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده مرغداران معترض شعارهایی نظیر “دولت بی‌کفایت، وزیر بی‌لیاقت”، “حجتی حیا کن وزارت رو رها کن” سر دادند.

در پلاکاردی که تجمعع کنندگان با خود حمل می‌کردند نوشته شده است: “کارد مسئولان بی کفایت به استخوان مرغداران رسیده”.

اعتصاب کامیوند‌اران و اعتراض مرغداران

بخشی از مشکلات مرغداران به نهادها و ارگان‌های دولتی هم مربوط است. مرغداران علیه مسئولان این نهاد‌ها شعار دادند. “شرکت پشتیبانی امور دام کشور” که یکی از زیرمجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی است، مسئولیت تامین و ذخیره‌سازی اقلام پروتئینی و عرضه آنها برای جلوگیری از نوسان قیمتی در زمان اوج مصرف را برعهده دارد.

به گفته مسئولان صنف مرغداران این شرکت به وظیفه خود درست عمل نکرده و ذرت و سویا از سوی این شرکت به مقدار مورد نیاز بین مرغداران توزیع نشده است و آن مقدار توزیع شده هم حداکثر ۲۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

یکی دیگر از مشکلات مرغداران عدم حمل ذرت و سویا از طرف کامیونداران بوده است. کامیونداران در روزهای اخیر به اعتصاب دست زده‌اند.

مجموعه این عوامل باعث شده است که مرغداران را به میدان پاستور در تهران بکشاند. معترضان در مقابل نهاد ریاست جمهوری علیه محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی هم شعار سر دادند و خواهان برکناری او شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا