بین‌المللی

عربستان و امارات به دنبال جنگ با ایران هستند

“حالا فرصت جدیدی برای این کشور‌ها ایجاد شده است به امید اینکه ایران از برجام خارج شود و مجددا بهانه تهدید ایران فراهم شود و در راستای ایجاد محدودیت منطقه‌ای برای ایران زمینه سازی کنند. تمام تلاش امارات و عربستان این است که با این سناریو حرکت کنند و دولت‌های دیگر از جمله اروپایی‌ها نیز از برجام خارج شوند و به همین خاط ربه آن‌ها فشار وارد می‌کنند. ”

پس از خروج آمریکا از برجام فضای بسیار مناسبی برای فعالیت گسترده برخی کشور‌های منطقه به طور مشخص عربستان سعودی و امارات متحده عربی ایجاد شده است. چه بسا فعالیت آن‌ها وعده و عید‌ها و البته پولشان بیشترین تاثیر در ترغیب دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای داشته است. گزارش‌ها از خرج ده‌ها میلیون دلار پول توسط عربستان سعودی و امارات برای افزایش فشار بر ایران حکایت دارد.
محور عربی ضد ایران که به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی با روی کار آمدن دونال ترامپ تلاش‌های خود را به شدت افزایش داده است، با خروج آمریکا از برجام فرصت را غنیمت شمرده و این بار به دنبال فشار بر کشور‌های اروپایی است.

روزنامه آلمانی تاگس اشپیگل گزارش داده است: «عربستان به‌دلیل سیاست‌های حمایتی آلمان از ایران و پایبندی برلین به برجام، معاملات تجاری خود با این کشور را متوقف می‌کند.»

گفته می‌شود محمد‌بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، خرید داخلی برای قرارداد‌های دولتی با آلمان را متوقف کرده است. این دستور شامل قرارداد با شرکت‌های زیمنس، بایر، و بورینگر است که سال‌هاست با وزارت بهداشت در ریاض کار می‌کنند.

۸۰۰ شرکت آلمانی در عربستان سعودی فعالیت می‌کنند که قرار است با تصمیم مقامات سعودی با محدودیت روبه‌رو شوند. در سال ۲۰۱۷ میزان صادرات آلمان به عربستان سعودی حدود ۶.۶ میلیارد یورو و بیش از دو برابر میزان صادرات به ایران بود.

در همین حال بر اساس گزارش‌های غیر رسمی عربستان سعودی و دیگر متحد منطقه‌ای اش یعنی امریکا میلیون‌ها دلار پول برای لابی‌های ضد ایرانی در امریکا اختصاص داده است تا فشار‌ها بر واشنگتن را افزایش دهند.

امارات هم در جریان بحران ارزی ایران با اتخاذ یک سری سیاست‌های اقتصادی در دبی توانست بر اقتصاد ایران اثر گذار باشد. چندی پیش سیف رییس کل بانک مرکزی ایران در این باره گفت: «متاسفانه بازار دوبی به گونه‌ای شده که هر روز بر علیه اقتصاد ما تلاش می‌کند.»

عربستان و امارات ایران را متهم می‌کنند که با حمایت از حوثی‌ها در یمن، بشار اسد در سوریه، حزب الله در لبنان، و اعمال نفوذ در عراق و غزه امنیت منطقه را به خطر انداخته است.
فرارو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا