اجتماعی

هراس «خامنه ای» از گسترش اعتراضات مردمی

شرایط جامعه ایران اکنون آنچنان انفجاری است که سردمداران و کارگزاران حکومتی به هراس افتاده و در هر فرصت وحشت و ناامیدی‌شان را برای مقابله با اراده مردم جان به لب رسیده بیان می‌کنند. بعضی از کارشناسان معتقدند که فرصت برای هر اقدام بازدارنده‌ ای از دست رفته و دیگر دیر شده است. در ارتباط با تظاهرات روز افزون مردم جان به لب رسیده از رژیم «فقها» و تاثیرات آن در شرایط کنونی، علی خامنه ای، رهبر حکومت« اسلامی»، در دیدار با جمعی از دانشجویان که دیروز دوشنبه هفتم خرداد ماه ۱۳۹۷، انجام شد، نسبت به گسترش نومیدی  مردم به رژیم «ولایت فقیه»  هشدار داد و وحشت و هراس خود را بیان کرد…

علی خامنه ای گفت که عده ای می کوشند در همسویی با دشمن “افسردگی، یأس و ناامیدی” را نه فقط در جامعه، بلکه در دانشگاه ها نیز سرایت و توسعه دهند. او بی آنکه از کسی نام ببرد گفت : “کسانی که نسبت به آینده و دانشگاه ها سخن از یأس و ناامیدی می گویند، تفکر خود را تصحیح کنند.”

خامنه ای در جای دیگری از سخنانش افزود : “کسانی که یأس و نومیدی را به جامعه پمپاژ می کنند، ممکن است دشمن نباشند، اما، حتماً کار آنها، همان کار دشمن است.”

به گزارش رادیو فرانسه،علی خامنه ای در توضیح دلایل عدم تحقق آرمان های حکومت اسلامی طی چهل سال گذشته به آنچه موانع بیرونی نامید اشاره کرد و گفت : مخالفان حکومت اسلامی ناتوانی و ناامیدی به جامعۀ ایران تزریق و نظام حاکم بر این کشور را دیکتاتوری معرفی می کنند. اینان، به گفتۀ علی خامنه ای، حقایق تاریخی در مورد حکومت اسلامی و نظام پادشاهی پیش از حکومت اسلامی را تحریف می کنند و با این اقدام‌ “مانع شتاب گرفتن تحقق آرمان های” رژیم اسلامی می شوند.

علی خامنه ای در ادامه این ادعا گفت “که اگر تهاجم وسیع و پرحجم ضدانقلاب به افکار عمومی، با مطالبه گری آرمانی روبرو نشود، قطعاً ویرانگری خواهد کرد.” او در پایان گفت : “لشگر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبۀ دائم و هوشیارانه آرمان ها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابل تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی سد ایجاد کند.”

با این سخن خامنه ای تلویحاً اعتراف کرد که نومیدی از حکومت اسلامی به سطوح نخبگان و مدیران کشور نیز نفوذ کرده است.

در اظهاراتی جداگانه حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، امروز سه شنبه هشتم خرداد ماه ۱۳۹۷، در دیدار با مسئولان رسانه های خراسان، گفت : یکی از وظایف مهم و بارز رسانه ها ایجاد امید در کشور است، زیرا، به گفتۀ او، “امروز دشمن دنبال نومید کردن مردم از نظام است و فتنۀ جدید در واقع فتنۀ نومید کردن مردم است.”

همانند علی خامنه ای، ابراهیم  رئیسی خوستار : “ایستادگی رسانه ها  در مقابل این اقدام شد.”

در روزهای گذشته، عباس جعفری دولت آبادی، برای سومین بار مدیرمسئولان رسانه های کشور را احضار کرد و از آنان خواست که از انتشار “اخبار و گزارش های نومیدکننده”[ اعتصابات] که به گفتۀ او نظام را نیز “ناکارآمد جلوه می دهند”، خودداری ورزند. او از این دستور به عنوان جمعبندی مذاکرات سران نظام یاد کرد.

فضای جدید اعتراضی

تقی آزاد ارمکی، جامعه شناس و استاد دانشگاه می‌گوید: جامعه ما ناراضی و ناامید است، جامعه احساس یک نوع تنهایی می کند و این تنهایی است که او را وادار به اعتراض می کند، می توان اعتراضات دی ماه را اعتراضات تخم مرغی نامید، جامعه ایرانی مملو از اعتراضات پیوسته ی متراکمِ ماندگار است، آنچه به اعتراضات مشروعیت می دهد بحران سیاسی و ناکارآمدی است که در ایران وجود دارد، با پیرشدگی اصلاح طلبی و اصولگرایی مواجهیم، جامعه در آینده نزدیک وارد فضاهای جدید اعتراضی خواهد شد و بهانه جدید اعتراضی پیدا خواهد کرد، جمعیت کثیری از جامعه از اصولگرایی و اصلاح طلبی منفک می شوند.

مرجع حکومتی: وای اگر ملت قیام کند!

جوادی‌ آملی در دیدار با علی ربیعی وزیر کار در شهر قم با بیان اینکه فقیر یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته، گفت: آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد.

وی افزود: کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد. اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند، اما ما جای فرار نداریم.

سال سرنوشت ساز برای نظام

رادیو فرانسه/ناصر اعتمادی: یک فعال سیاسی منتقد داخل کشور و سیصد تن از دانشگاهیان بسیجی و روحانی با انتشار بیانیه های جداگانه خطاب به رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه ای، نسبت به توفانی که در پیش است به او هشدار داده اند.

در چنین شرایطی است که نامه مردم ارگان مرکزی حزب توده ایران در  شمارۀ  ۱۰۵۲، ۷ خرداد ماه ۱۳۹۷ ، می نویسد:

همانطور که نشست اخیر کمیتهٔ مرکزی حزب ما اشاره کرد، میهن ما دورانی پرتلاطم و دشواری را پشت سر می‌گذارد. حاکمیت فاجعه‌بار رژیم ولایت فقیه در چهار دههٔ گذشته- چهار دهه‌یی که جز فقر، محرومیت، پایمال کردن خشن و خونین حق حاکمیت مردم بر سرنوشت‌شان، ظلم، بی‌عدالتی اجتماعی و ورشکستگی اقتصادی چیزی دیگر به‌همراه نداشته است- جامعه ما را به سمت انفجار اجتماعی و از هم پاشیدگی‌ای بزرگ سوق داده است. دشمنان و مداخله گران خارج از مرزهای ایران نیز مصادرهٔ خواست مردم ما که دستیابی به حکومتی مردمی و مترقی است با نقشه‌هایی شوم تدارک می‌بینند. به گمان ما هنگام آن فرا رسیده است که همه ما تلاش‌هایمان را در جهت همکاری بیشتر ومؤثر، و مهم‌تر از آن، در راه برپایی جبهه‌یی واحد بر ضد رژیم دیکتاتوری و با هدف تضمین صلح و حاکمیت ملی  تشدید کنیم. شواهدی که در موضع‌گیری‌های نیروهای میهن‌دوست و آزادی‌خواه کشور متبلورند حاکی از آن‌اند که ما نقاط مشترک مهمی با یکدیگر داریم که می‌توانند پایه‌هایی اولیه برای دستیابی به‌توافقی به‌منظور مبارزه مشترک با حکومت دیکتاتوری، حفظ حاکمیت ملی و حرکت به سمت دموکراتیزه کردن شئون اساسی کشور باشند.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا