زحمتکشان

کشته و زخمی شدن پنج کولبر در مناطق مرزی

 سه کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان اشنویه‌ در پی شلیک نیروهای مرزبانی دچار جراحت شده و یک تن نیز جان خود را از دست داد. همزمان در سلماس یک نفر به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک نیروهای انتظامی قرار گرفته و به شدت زخمی شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶، جمعی از کولبران در مرزهای اشنویه مورد هجوم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند که پس از تعقیب و گریز، این نیروها در بخش نالوس، بر روی آنان آتش گشودند که در نتیجه، یک کولبر به نام «سلیم خلیلی» از اهالی منطقه‌ی دشت‌بیل به شدت دچار جراحت گردید.

سلیم خلیلی جهت رسیدگی پزشکی به تبریز منتقل شده است.

در خبری دیگر شامگاه دوشنبه ۷ خرداد نیز در ارتفاعات سپی‌ریز اشنویه «خلیل فرخی» ٣٢ ساله از اهالی روستای دورود از ناحیه‌ی کتف و «سیروان مرادی» از اهالی روستای کانی‌رش با شلیک مستقیم این نیروها به شدت زخمی شدند.

در همین حادثه، یک کولبر دیگر به نام «ریبوار مرادی» ٢٨ ساله فرزند رسول از اهالی روستای کانی‌رش جان خود را از دست داد.

از شهرستان سلماس هم گزارش شده است که «نعمت فرازی» به ظن حمل کالای قاچاق از سوی نیروهای انتظامی مورد شلیک مستقیم قرار گرفته و دچار مصدومیت شدید شده است.

کولبران، افرادی از خانواده‌های زیر خط فقر هستند که در نتیجه‌ی فقدان فرصت‌های شغلی در مناطق مرزی به این شغل کاذب روی می‌آورند که سالانه ده‌ها تن از آنها در اثر شلیک نیروهای مرزبانی و یا در مواجهه با مخاطرات طبیعی کشته و یا زخمی می‌شوند.

براساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن نیروهای نظامی را داشته باشد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا