گوناگون

شرکت لوک‌اویل روسیه هم از ایران رفت

لوک‌اویل نیز به جمع شرکت‌هایی پیوست که فعالیت خود در ایران را پس از خروج آمریکا از برجام متوقف کرده‌اند. دومین شرکت بزرگ تولیدکننده نفت روسیه در حال گفت‌وگو با ایران برای توسعه دو میدان نفتی در نزدیکی اهواز بود….

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام این شرکت سه شنبه در کنفرانسی خبری گفت: “با توجه به تازه ترین تحولات، هنوز نمی توانیم بگوییم طرح های ما (در ایران) چه خواهد بود. در این مقطع همه چیز را متوقف کرده ایم.”

آمریکا با خروج از توافق اتمی سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت ها اعلام کرده است که قصد از سرگیری تحریم های مربوط به برنامه اتمی ایران را دارد.

لوک‌اویل برای توسعه میادین نفتی آب تیمور و منصوری درحال گفت و گو با ایران بود.

میدان نفتی منصوری در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز در استان خوزستان قرار دارد. میدان نفتی آب تیمور هم در همان اطراف در ۲۵ کیلومتری غرب اهواز است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز هشتم مه رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد.

او در آن روز فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی برمی‌گردد.

سایر طرف های توافق – آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و ایران – از این تصمیم انتقاد کرده اند.

اتحادیه اروپا از آن زمان در تلاش بوده است با حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام، مانع خروج این کشور از توافق شود چون می گوید برجام منافع امنیتی اروپا را تامین می کند.

شماری از شرکت های اروپایی پس از امضای برجام به ایران بازگشته اند که اکنون با تصمیم آمریکا آینده فعالیت آنها زیر سوال رفته است.

از جمله در مورد آینده پروژه های شرکت عظیم نفتی توتال فرانسه در ایران ابراز تردید شده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هفته پیش (۲۵ مه) گفت که تصمیم‌گیری درباره ادامه فعالیت در ایران و ارزیابی ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا بر عهده خود شرکت‌های فرانسوی است.

او در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ گفت: “من نمی‌توانم از توتال بخواهم از بازار آمریکا بیرون بیاید.”

توتال گفته است بدون معافیت از تحریم‌‌ها نمی‌تواند به کار در ایران ادامه دهد.

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران دو روز پیشتر گفت که در توانایی اروپا در تحقق خواسته های ایران برای ماندن در برجام پس از خروج آمریکا تردید دارد.

او گفت ایران به خصوص به دنبال راه حل های اتحادیه اروپا برای فروش نفت و گاز و مسائل بانکی است.

این مقام ایرانی از شکاف اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر برجام استقبال کرد اما گفت که اروپا در نهایت متحد آمریکاست.

او اضافه کرد “اما اگر ما از برجام خارج شویم همه چیز به حالت اول برمی گردد. می توانیم فعالیت هایمان را احیا کنیم و اروپا هم تحریم ها را برگرداند.”

هرچند آقای عراقچی گفت اگر برجام به هم بخورد هزینه هایی برای ایران خواهد داشت اما استدلال کرد که این “اصلا توافق اقتصادی نیست” و “از دست رفتن آن کل نظام عدم اشاعه (تسلیحاتی اتمی) را سست می کند و تبعاتی برای منطقه خواهد داشت.”

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا