گوناگون

“نتانیاهو سال ۲۰۱۱ می‌خواست به ایران حمله کند”

رئیس پیشین موساد می‌گوید نتانیاهو سال ۲۰۱۱ دستور داده بود ظرف ۱۵ روز به ایران حمله شود. تمیر پاردو در مصاحبه‌ای تلویزیونی که شامگاه پنج‌شنبه ۱۰ خرداد پخش خواهد شد، از تردید خود در مورد انجام این دستور گفته است.

تمیر پاردو که از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۶ میلادی رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد بود در مصاحبه تلویزیونی با برنامه “اوودا” گفته است که نخست وزیر اسرائیل سال ۲۰۱۱ می‌خواست به ایران حمله کند. او در این مصاحبه که مشروح آن شامگاه پنج‌شنبه (۳۱ مه/ ۱۰ خرداد) از تلویزیون اسرائیل پخش می‌شود، گفته نتانیاهو به نیروهای نظامی دستور داده بود برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ظرف مدت ۱۵ آماده شوند.

پاردو گفته که فرمانی فوری از سوی دفتر نخست‌وزیر صادر نشده بود اما وقتی شمارش معکوس برای آغاز حمله شروع می‌شود می‌دانی که قضیه جدی است.

رئیس پیشین موساد گفته است که او با هر مقامی که از نظر قانونی اجازه داشته مشورت کرده تا مطمئن شود که چه کسی می‌تواند دستور آغاز چنین حمله‌ای صادر کند. او گفته که می‌خواسته مطمئن باشد اگر چنین حمله‌ای علیه ایران صورت گیرد و موفق نباشد، او در وضعیتی قرار نگیرد که دست به اقدامی غیرقانونی نزده باشد.

مصاحبه تمیر پاردو با تلویزیون اسرائیل در شرایطی پخش می‌شود که به نوشته آسوشیتدپرس اسرائیل و ایران در خاک سوریه درگیر جنگی در سایه شدند. بسیاری ناظران نگران شعله‌ور شدن جنگی ویران‌گر در خاورمیانه هستند. ‌

آسوشیتدپرس می‌نویسد اسرائیل این ماه مواضع ایران را در سوریه را بمباران کرده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را به حرکت به سوی نیروهای اسرائیل در بلندی‌های جولان متهم می‌کند. اسرائیل تا کنون بارها هشدار داده است که افزایش نفوذ ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور در سوریه امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه (۳۰ مه/ ۹ خرداد) گفت که این کشور به مقابله با تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه در جوار مرزهای خود ادامه و تأکید کرد که “نه فقط در آن سوی بلندی‌های جولان، بلکه در سراسر سوریه” علیه نیروهای ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور وارد عمل خواهد شد.

نتانیاهو که ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی و آزمایش موشک‌های دوربرد با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای متهم می‌کند، جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی برای امنیت اسرائیل می‌داند. اهود باراک، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل که مدتی در دولت نتانیاهو وزیر دفاع بود، پیشتر گفته بود که نتانیاهو تصمیم داشت در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ اهدافی در ایران را بمباران کند.

نتانیاهو روز چهارشنبه بار دیگر تأکید کرد اسرائیل اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند. او به شدت مخالف توافق اتمی قدرت‌های جهانی با ایران است و تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای از این توافق را درست می‌داند.

اسرائیل همچنین خواستار آن است که روسیه از نفوذ خود در سوریه استفاده کند و با فشار بر ایران زمینه خروج نیروهای نظمی جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور از خاک سوریه را فراهم کند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، قرار است در چند روز آینده با همتای روس خود در مسکو دیدار کند. او تأکید کرده است که خواست اصلی اسرائیل “جلوگیری از تثبیت ایران و گروه‌های نیابتی آن در سوریه است”.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا