زنان

تداوم ضرب و شتم پرستاران در بیمارستان ها/تهدید حرفه پرستاری

ضرب و شتم نیروهای پرستاری در بیمارستان های کشور، حاشیه امنیت حرفه پرستاری را زیر سئوال برده است. زیرا، بعضا اخباری از حمله به پرستاران توسط همراه بیمار یا حتی خود بیمار، به گوش می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع حمله به کادر پرستاری در مراکز درمانی کشور، سال های سال است که به گوش می رسد. اما، آنچه مسلم است، قرار نیست این قبیل تهدیدات علیه کادر پرستاری، فروکش کند و خیال این نیروهای خط مقدم مراقبت از بیماران، راحت و آسوده شود.

بررسی ها نشان می دهد، کمتر روز و هفته ای است که به پایان برسد، بدون اینکه یک یا چند پرستار، از سوی بیماران و یا همراه هان بیماران، مورد تعدی کلامی و فیزیکی قرار نگیرند. این در حالی است که، کادر پرستاری، بیشترین خدمات مراقبتی و درمانی را به بیماران ارائه می دهند.

سید رضا مظلوم رئیس نظام پرستاری مشهد با اشاره به حادثه ضرب و شتم پرستار بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد، از دستگیری ضارب و معرفی او به کلانتری خبر داد.

دوشنبه گذشته بود که پرستار اورژانس به نام سید مهدی موسوی که مشغول ارائه خدمات پرستاری به بیمار بود. به یکباره بدون هیچ درگیری یا درخواست اجابت نشده ای مورد ضرب و جرح ناگهانی بیمار قرار گرفته که متاسفانه منجر به شکستگی سینوس گونه و تیغه بینی و کبودی چشم و صورت شده است.

آمارهای سازمان نظام پرستاری، نشان می دهد؛ در سال ۹۶ شاهد افزایش ضرب و شتم کادر پرستاری در مراکز درمانی بوده ایم، بطوریکه ۲۸ مورد ضرب و شتم فیزیکی پرستاران در کشور گزارش شد، ضمن اینکه ۱۵ پرستار نیز در حین انجام وظیفه فوت شدند.

رئیس نظام پرستاری مشهد، در ارتباط با وضعیت فردی که پرستار بیمارستان را مورد ضرب و شتم قرار داده است، گفت: ضارب پس از انتقال به کلانتری جهت بررسی صحت عقلی به پزشکی قانونی ارجاع گردیده است.

مظلوم یادآور شد: همچنین از سوی سازمان نظام پرستاری، نامه های جداگانه ای به روسای دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان زده شده که پیگری سریع تر امر درمان و همچنین پرونده شکایت قضائی شوند.

همچنین، وحید نصیری معاون حقوقی سازمان نظام پرستاری، گفت: متاسفانه طی چند سال اخیر اخبار متعددی از ضرب و شتم پرستاران در مناطق مختلف کشور داشته ایم، ضرب و شتم هایی که اکثراً بدون هیچ گونه دلیل منطقی اتفاق افتاده و موجب بروز حس نبود امنیت در محیط های درمانی کشور گردیده است.

وی ادامه داد: ضرب و شتم همکار بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد یکی از این اتفاقات تلخ است که از هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد و رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد درخواست داریم که با جدیت و قاطعیت تا برخورد جدی قضائی با ضارب پیگیر این امر باشند. چرا که نباید با تکرار رخداد چنین حوادثی به انگیزه و امنیت پرستاران در ارائه خدمت به مردم لطمه وارد گردد.

معاون حقوقی سازمان نظام پرستاری افزود: بنده به نوبه خود ضمن قدردانی از پیگیری مستمر هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد آمادگی سازمان برای هر گونه حمایت در جهت تسریع رسیدگی به موضوع را اعلام می دارم.

شاید ضرب و شتم پرستاران، یکی از دلایل آنها برای مهاجرت باشد. در حالی که میلیون ها تومان پول صرف تربیت نیروهای زبده و مجرب پرستاری می شود، اما تعدی کلامی و فیزیکی در محیط کار، باعث شده آمار مهاجرت پرستاران، افزایش یابد.

آمارها نشان می دهد، در فروردین ۹۶ تعداد ۸ پرستار، اردیبهشت ۱۲ نفر، خرداد ۸ نفر، تیر ۱۶ نفر، مرداد ۱۹ نفر، شهریور ۱۷ نفر، مهر ۹ نفر، آبان ۹ نفر، آذر ۱۱ نفر، دی ۱۱ نفر، بهمن ۱۲ نفر و در اسفند ۹۶ ، ۶ پرستار متقاضی مهاجرت بوده اند.

در همین حال، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به ضرب و شتم پرستاران، گفت: یکی از مشکلات جامعه ما در حال حاضر همین خشونت‌ها است و این مشکلات در بیمارستان‌ها نیز اتفاق می‌افتد. برخی خرده فرهنگ‌ها در بعضی استان‌ها به این شکل است که اگر کسی در بیمارستان بستری شده، همه افراد خانواده بیمار باید کنارش باشند و هرچه پرسنل بیمارستان می‌گویند نیازی به حضورشان نیست، قبول نمی‌کنند و این را نشانه وفاداری می‌دانند.

وی افزود: نظام ثبت برای این موارد وجود دارد و در گزارش پرستاری و حراست بیمارستان ثبت می‌شود و پیگیری قانونی لازم نیز صورت می‌گیرد، اما باید موارد سبک و سنگین شود.

وی ادامه داد: در برخی موارد شخصی که مضروب شده می‌خواهد اتفاق اعلام عمومی شود، در حالی‌که ممکن است قبح شکنی یک اتفاق باعث رواج آن شود. بنابراین اعلام در رسانه به معنی رسیدگی و عدم اعلام در رسانه به معنی عدم رسیدگی نیست.

حریرچی افزود: قانون خاصی وجود دارد که اگر کسی به کادر درمان حمله و توهین کند، شرایط خاصی از لحاظ قانون حاکم است.

وی گفت: بیمارستان‌ها مکلفند این اتفاقات را به مرجع قانونی اعلام کنند و بنا بر بزرگی حادثه این موضوع به جای مشخص اعلام می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا