گوناگون

رأی منفی «اعتماد ملی» به دومین استعفای دبیرکل

ظاهرا در اعتماد ملی یک دودستگی رخ داده بود؛ گروهی که موافق ادامه فعالیت‌های حزب در قالب ترکیب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به ریاست عارف بود و تشکیلاتی که ترکیب آن را عمدتا اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل می‌دهند. دسته دوم که در رأس آن منتجب‌نیا قرار دارد، معتقد بودند که احزاب و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نادیده گرفته شده‌اند.

اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در جلسه روز گذشته به اتفاق آرا به درخواست استعفای مهدی کروبی رأی منفی دادند. این دومین‌باری است که مهدی کروبی در حصر برای اعضای شورای مرکزی حزبش نامه استعفا می‌نویسد. در این جلسه حسین کروبی حاضر شده بود تا نظرات پدرش درباره استعفا را برای شورای مرکزی تبیین کند. حاضران بعد از استماع سخنان حسین کروبی، رأی منفی به استعفا دادند تا کروبی همچنان دبیرکل بماند. اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب در گفت‌وگوی خود با «شرق» ضمن بیان این خبر در توضیح بیشتر گفت که مباحث آقای کروبی بیشتر حول محور حصر بود و اینکه راه نجاتی از این موضوع ندارد. او در پاسخ به اینکه درگیری آخر در کنگره حزب چه اندازه در این تصمیم کروبی مؤثر بوده هم گفت که قطعا این موضوع آقای کروبی را ناخرسند کرده است. گرامی‌مقدم همچنین درباره نامه استعفای رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب هم گفت: مسئله استعفای ایشان را آقای کروبی باید بررسی کند. او گفت نظر اعضای حزب به اضافه رأی از سوی الیاس حضرتی به یکی از رابطین آقای کروبی داده شده و از این طریق به اطلاع او می‌رسد.

پس از استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی، رسول منتجب‌نیا نیز از قائم‌مقامی دبیرکل این حزب استعفا کرده بود. در متن استعفای منتجب‌نیا خطاب به کروبی آمده است: «در پی حوادث تلخ و ناگوار کنگره باشکوه و تاریخی جمعه ۴/٣/۹۷ که از پیش برنامه‌ریزی شده و موجب توهین و هتک حیثیت افراد زیادی شد و اینجانب با تأکید حضرتعالی و اصرار فراوان اعضای حزب از سراسر کشور، در آن شرکت و سخنرانی کردم و انتشار خبر آن، نامه استعفای جنابعالی را به دنبال داشت… مع‌الاسف، از سال ٩٣ شاهد زمزمه‌هایی از درون حزب و وسوسه‌هایی از بیرون… با حذف جنابعالی و اینجانب بودم و هرچه اینجانب صبر و شکیبایی، تحمّل و سعه ‌صدر، ایثار و خویشتن‌داری به خرج دادم، آن جریان قوت و وسعت و جسارت بیشتر یافت و سرانجام این مرکز نشر فرهنگ مترقی اسلام و کانون پرورش و تعالی انسان‌ها به سکوی قدرت‌طلبی و نردبام نیل به پست‌ها و سمت‌های دولتی و حکومتی به هر قیمت که شده برای گروهی معدود و تطمیع و توزیع مناصب برای تقویت جایگاه خود و نفی و حذف همراهان صدیق شما و اینجانب و به مرکز بداخلاقی و اختلاف‌افکنی تبدیل شد».

تنش در کنگره

حزب اعتماد ملی جمعه دو هفته پیش برای اصلاح اساسنامه و بعد از ۱۰ سال دومین کنگره خود را در شرایطی برگزار کرد که به درگیری کشیده شد. درگیری پیش‌آمده درباره نحوه رأی‌گیری در انتخابات شورای مرکزی بود که به شیوه قیام و قعود برای ابقای شورای مرکزی فعلی انجام شده بود. اما گویا موضوع فراتر از نحوه رأی‌گیری بوده و به دودستگی در جریان حزب بازمی‌گردد که منتجب‌نیا هم به آن اشاره دارد. مهدی کروبی و رسول منتجب‌نیا دی ماه ۹۵ هم بار دیگر استعفا داده بودند که استعفای دبیرکل باز هم با رأی اعضای شورای مرکزی ملغی شد و استعفای منتجب‌نیا هم بعد از رأی شورای مرکزی به ابقای مهدی کروبی، آن‌طور که خود گفت کان لم یکن شد. در آن سال کروبی هم در نامه خود به موضوع استعفای منتجب‌نیا اشاره کرده بود. ظاهرا دلایل کروبی همان مواضعی بود که منتجب‌نیا، قائم مقام حزب برای استعفا اتخاذ کرده بوده، مواضعی که در نامه‌ای به کروبی ارائه شد و چون فحوای نامه محرمانه بوده، اعضا از طرح و صحبت درباره جزئیات آن ابا داشتند. بااین‌حال موضوع اختلافات و دودستگی در حزب روشن بود.

 ظاهرا در اعتماد ملی یک دودستگی رخ داده بود؛ گروهی که موافق ادامه فعالیت‌های حزب در قالب ترکیب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به ریاست عارف بود و تشکیلاتی که ترکیب آن را عمدتا اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل می‌دهند. دسته دوم که در رأس آن منتجب‌نیا قرار دارد، معتقد بودند که احزاب و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نادیده گرفته شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا